Kutu tipi mobilya konstrüksiyonlarının köşe birleştirmelerinde kullanılan farklı birleştirme, tutkal ve malzeme türlerinin birleştirme mukavemetine etkileri
The effect of different joint types, adhesive and materials on joint strength in box type furniture construction
  1. Tez No: 179861
  2. Yazar: ERTAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL TANKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada kutu tipi mobilya konstrüksiyonlarında; bisküit, yabancı çıta, yüz yüze, düz ve oluklu kavelalı bağlantı elemanlı 250x250x18 mm ölçülerinde yonga levha ve lif levha' lar ile oluşturulan köşe birleştirme deney elemanlarının diyagonal basınç ve çekme dirençleri belirlenmiştir. Birleştirmelerde PVAc - D3 ve PVAc - D4 ve Poliüretan tutkalı kullanılarak yapıştırıcının, köşe birleştirmelerinin performansına etkisi ortaya konulmuştur. Toplam 240 adet deney örneği çekme ve basınç direnci deneyine tabi tutulmuştur. Her bir birleştirme tipinin çekme ve basınç dirençlerine etkisi istatistiksel olarak Çoklu varyans analizi (ANOVA) ile belirlenmiştir.Çalışma sonuçlarına göre kutu tipi mobilya konstrüksiyonları aynı anda hem basınç hem de çekme gerilmelerine maruz kaldığından değişkenlerin birbirleri arasındaki etkileşimleri incelendiğinde bu tip konstrüksiyonlarda, lif levha ile bisküit birleştirme ve poliüretan tutkalının kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, compression and tension strengths of biscuit, spline, butt joint, plane and spiral dowel connected and 250x250x18 mm sized particleboard and medium density fiberboard corner joint were determined. PVAc D3, PVAc D4 and polyuretane adhesives were used for joint construction and their effect on the performans of corner joints were also determined. The total of 240 samples were used in tension and compression strength experements multiple variance analysis (ANOVA) were used for the statistical determination of the effect of every connection types used on tension and compression strength.According to the results, it was found that box type furniture constructions expose both compression and tension forces at the same time, investigating the relationship between variables, it was suggested that polyurethane bonded biscuit jointed fiberboard corner joints presented the best results.