Lamine edilmiş kestane (Castanea sativa Mill.)odununun bazı fiziksel ve mekanik özellikleri üzerinde tanen ve ısıl işlemin etkileri
The effect of heat treatment and tannens on some mechanic and physical properties of laminated chestnut (Castanea sativa Mill.) wood
  1. Tez No: 179860
  2. Yazar: KEMAL AKGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde yaygın olarak yetişen Anadolu Kestanesi (Castanea sativa Mill.) odunu kullanılmıştır. Odunlardan elde edilen papeller PVAc D4 tutkalı kullanılarak lamine malzemeler hazırlanmış ve elde edilen lamine malzemelerin fiziksel ve mekanik özelliklerine tanenin ve ısıl işlemin etkileri araştırılmıştır. Kestane ağacı ülkemizde tekne yapımında oldukça sık kullanılmaktadır. Tekne üretiminde kullanılan kestane odunu gerek yapışmanın daha iyi olması gerekse tanenin uzaklaşması için çeşitli işlemler uygulanmaktadır. Bu işlem sonunda tanenin ve ısıl işlemin kestane odunu üzerindeki etkileri incelenmiştir.Sonuç olarak, fiziksel özellikler açısından lamine malzemeler masif kontrolle karşılaştırıldığında en yüksek değerin tam kuru özgül kütlede ve hava kurusu özgül kütlede tanenli ısıl işlemsizde olduğu, en düşük değerin ise tanensiz ısıl işlemli numunelerde olduğu saptanmıştır. Mekanik özellikler açısından hazırlanmış lamine malzemeler, masif kontrolle karşılaştırıldığında eğilme direncinde en yüksek değerin tanenli ısıl işlemsizde, en düşük değerin tanensiz ısıl işlemlide olduğu ve aralarında %17,3'lük bir fak olduğu saptanmıştır.ÖZET (devam ediyor)Elastikiyet modülünde diğer numuneler masif kontrolle karşılaştırıldığında en yüksek değerin tanenli ısıl işlemsizde, en düşük değerin tanensiz ısıl işlemlide olduğu ve aralarında % 22'lik bir fark olduğu saptanmıştır. Basınç direncinde diğer numuneler masif kontrolle karşılaştırıldığında en yüksek değerin tanenli ısıl işlemsizde, en düşük değerin tanensiz ısıl işlemlide olduğu ve aralarında % 20,05'lik bir fark olduğu saptanmıştır. Yapılan deneyler sonucunda görülmüştür ki masif malzemeyle lamine malzeme kıyaslandığında fiziksel ve mekanik özellikleri birbirlerine çok yakındır buda bize gösteriyor ki masif kestane ağacı kullanılan birçok yerde güvenle lamine kestane malzemede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The effect of tannins and heat treatment on physical and mechanic properties of laminated chestnut (Castanea sativa Mill.) wood. In this study, Anatolian chestnut (Castanea sativa Mill.) grown naturally in our country was used. 4 mm thick veneers were cut from logs, and using PVAc ? D4 adhesive, laminated materials were formed and the effects of tannins and heat treatment on their physical and mechanic properties were investigated. Chestnut wood is often used for shipboard in our country. Chestnut wood used in boat construction, is used usually exposed to several treatment in order to get better bonding characteristics and to get rid of excessive tannins.Consequently, in physical characteristics in comparison to solid wood specimens, the highest oven ? dry density and air ? dry density was found highest in specimens containing tannins and not exposed to heat treatment. The lowest one was observed to samples without tannin and exposed to heat treatment. As in mechanical characteristics, bending strength was foundABSTRACT (continued)highest in samples containing tannins and not exposed to heat treatment. The lowest one was observed at samples without tannin and exposed to heat treatment and also %17,3 differences was found between highest and lowest values.Modulus of elasticity characteristic here also compared to solid wood control specimens. The highest values were found at samples containing tannins and not exposed to heat treatment. The lowest was found at samples a without tannin exposed to heat treatment. Their differences was found as %22 As for compression strength, the highest values were found at samples containing tannins and not exposed to heat treatment and the lowest values were observed at samples without tannin and exposed to heat treatment. The differences between the highest and the lowest average values was determined as %20,05.According to the results, the physically and mechanic properties wood specimens and laminated samples are very similar, therefore laminated chestnut wood is used.