Kutu tipi mobilya köşe birleştirmelerde arkalık malzeme çeşidinin birleştirme direncine etkileri
In conjuctions on edges in the box-type furniture the effect of the type backing materials on the conjuction resistance
  1. Tez No: 134134
  2. Yazar: SERDAR ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
KUTU TİPİ MOBİLYA KÖŞE BİRLEŞTİRMELERDE ARKALIK MALZEME ÇEŞİDİNİN BİRLEŞTİRME DİRENCİNE ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) SERDAR ALTINIŞIK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2003 ÖZET Bu çalışmada kutu tipi mobilyalarda arkalık olarak kullanılan malzemelerden; kavak kontrplak, kaplamalı yonga levha ve lif levha, farklı bağlantı teknikleri lambalı ve bindirmeli, cumbaları (kenarları) masifli ve masifsiz şekilde denenmiştir. Kavelelı köşe birleştirme elemanları olarak düzenlenen deney numunelerinin gövdesinde yonga levha kullanılmış ve ASTM-D 143-83 esaslarına uygun olarak statik yük altında çekme ve basma dirençlerine etkileri araştırılmıştır. Çekme direnci sonuçlarına göre, arkalık malzemelerinde en yüksek direnç lif levhada, en düşük kavak kontrplakta elde edilmiştir. Arkalık bağlantı tekniklerinde düz bindirme, cumba çeşitlerinde ise masifli olanlar daha başarılı bulunmuştur. Basma direnci deney sonuçları çekme direnci ile paralellik göstermiş olup sadece arkalık bağlantı tekniklerinde lambalı bağlantı daha başarılı bulunmuştur. Bilim Kodu : 5002013 Anahtar Kelimeler : Kutu mobilya, köşe birleştirmeler, arkalık malzemeleri, çekme ve basma direnci. Sayfa Adedi : 66 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Musa ATAR
Özet (Çeviri)
IN CONJUNCTIONS OF EDGES IN THE BOX-TYPE FURNITURE THE EFFECT OF THE TYPE OF THE BACKING MATERIALS ON THE CONJUNCTION RESISTANCE (Master of Science Thesis) SERDAR ALTINIŞIK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE, 2003 ABSTRACT In this study, among the materials that are used as backings in the box-type furniture, poplar ply-wood, plated chip-wood and fiber-boards are tried with different attachment techniques, as lamped and overlapped, and with edges of massive and non-massive. On the body of the test samples, which have been arranged as treenail edge conjunction elements, chip-wood plate has been used and, in accordance with the principles of ASTM-D 143.83, its effects on the tensile and compression strength under static load has been investigated. According to the results of the tensile strength, among the backing materials the highest resistance has been obtained in the fiber-boards, and the lowest in the poplar ply-wood. Among the techniques of backing attachment, straight overlapping; and among the edges, the massive ones have been found to be more successful. The results of the experiment of compression strength have displayed parallelism with the tensile strength, and only in the techniques of backing attachment the lamped attachment have been found to be more successful. Science Code : 5002013 Keywords : Box-type furniture, edge conjunctions, backing materials, stretching and pressing resistance. Pages : 66 Ü Advisor : Ass. Prof. Dr. Musa ATAR