Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü sarıçam biyokütle tablolarının düzenlenmesi
Construction of biomass tables of scotchpine in Erzurum Forest Regional Headquarter
  1. Tez No: 179864
  2. Yazar: SALİH ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü, Erzincan, Erzurum, Oltu, Şenkaya, Sarıkamış, Göle Orman İşletme Müdürlüğü içerisindeki Sarıçam meşçerelerinin tek ağaç ve hektardaki biyokütle miktarlarının tahmin edilebilmesidir. Yaş ve fırın kurusu ağırlık tabloları için Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde 33 deneme alanı alınmıştır. Bu deneme alanları içinden de 33 deneme ağacı seçilmiş ve bu deneme ağaçlarının verilerinden yararlanılmıştır.Çeşitli olgunluk devrelerinde, yetişme ortamı ve sıklık sınıfındaki meşçerelerden 0.04 ha (20x20 m) büyüklüğünde deneme alanları alınmıştır. Deneme alanlarından ağaçların göğüs çapları ve boyları ölçülmüştür. Her deneme alanında ortalama göğüs yüzeyine sahip olan ağaç deneme ağacı olarak alınmıştır.Her bir bileşenin tahmini biyokütle tablolarının oluşturulabilmesi amacıyla aşağıda verilen eşitliklerden korelasyon katsayısının ve F istatistiğinin en büyük, standart hatasının en küçük olduğu yöntem en uygun yöntem olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the biomass of scotchpine stands as single tree and in hecrates in Erzurum Forest Regional Headquarter. A total of 33 sample areas was choosen and one tree from each sample area was examined.The sample distribution areas were choosen taking into consideration of different stand maturity classes, bonitet and density classes as 0.04 ha (20x20 m). Basal areas, heights and average crown diameters were measured. When choosing the sample tree from the sample plot, the tree representing avarage basal area of the stand was choosen. In order to construct each tree component biomass tables. The highest correlation coefficient value and F statistics, and the lowest value of standart error was accepted for the best method.