NS2-evalvid ortamında wimax ve Wi-Fi teknolojilerinin video aktarım performansının karşılaştırılması
Performance comparison of Wi-Fi and wimax technologies for video transmission in NS2-evalvid
  1. Tez No: 179865
  2. Yazar: DİLEK SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Wi-Fi ve WiMAX kablosuz iletişim teknolojilerinin video iletim performansları simülasyon ortamında karşılaştırılmıştır. Simülasyon ortamı daha önce literatürde tanımlanan NS2 ve EvalVid araçlarının entegresiyle kurulmuştur. NS2'ye WiMAX ve EvalVid eklentileri yamanmıştır. Önişlemle mp4 formatına çevrilen gerçek video dosyasının iletimi, NS2-Evalvid ortamında her iki kablosuz teknoloji için farklı senaryolarla simule edilmiştir. Son işlem yapılarak elde edilen tepe işaret gürültü oranı (PSNR) değerleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen simülasyon sonuçları, WiMAX'in, Wi-Fi'ye göre video iletiminde, PSNR cinsinden daha iyi performans verdiğini göstermiştir. Bunun başlıca sebebi WiMAX teknolojisinde tanımlanmış olan gelişmiş servis kalitesi özellikleridir.
Özet (Çeviri)
In this study, the video transmission performances of Wi-Fi and WiMAX technologies are compared by using simulations. The integration of NS2 and EvalVid defined in the literature is the simulation tool used in this work. WiMAX and EvalVid packets are patched in to NS2. A real video file is converted into mp4 format with preprocessing, then its transmission is simulated over NS2-EvalVid tool for both technologies. The PSNR values obtained by conducting post processing are compared. The simulations reveal that WiMAX shows better results than those of Wi-Fi in terms of the PSNR for the video transmission. The main reason is the improved quality of service features of WiMAX technology.