Bartın yöresi lepidoptera türleri
The lepidoptera species of Bartın
- Tez No: 179863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE TOPER KAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışması, Bartın yöresinde yaşayan Lepidoptera türlerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bartın'da daha önce araştırıcılar tarafından Lepidopter takımına ait türlerin bulunduğu tespit edilmiştir. Ancak tüm bölgeyi ve Lepidoptera takımını kapsayan ilk çalışma olması bakımından önemlidir.Çalışmada adı geçen türlerin, dünya ve Türkiye'deki yayılışları ile larva konukçularına da yer verilmiştir. Arazi çalışmalarında elde edilen erginler ve larvalar laboratuar ortamına getirilmişlerdir. Larvalar konukçu türlerle beslenerek biyolojik dönemlerine ait gözlemler yapılmış, erginler elde edilmeye çalışılmıştır. Erginler ise, uygun metotlarla preparasyona tabi tutulmuştur. Preparasyon işleminden sonra teşhisleri yapılarak böcek saklama kutularında muhafaza altına alınmışlardır.Yapılan bu çalışmayla Bartın yöresi Lepidoptera takımına mensup 19 familyadan 78 tür tespit edilmiştir. Bunlardan 4 tanesi (Lycaena dispar, Polyommatus thersites, Meliteae didyma, Iphiclides podalirius), koruma altına alınmış türleridir. 8 tür (Arctia villica, Phalera bucephala, Laothoe populi, Ematurga atomaria, Thaumetopoea pityocampa, Autographa gamma, Catocala elocata, Dysgonia algira) ise yaptıkları zarar bakımından ormancılık açısından yörede önemli sayılan türlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was carry out to determine the Lepidopteran species of Bartın. Researchers found some Lepidopteran species in Bartın, however this study is important that first and comprehensive study of Lepidopteran species.In this study, distribution of the species in World and Turkey and their larval host plants were also investigated. The adults and larvae were obtained from field taken into laboratory. Biological cycle of the species was investigated by feeding on the their host plant to rear until adult emergence. Adults spiecemens were passed through suitable preparation methods. After preparations, we identificated their spieces and kept in a collection box.This study determined, 78 species belonging to 19 different families of Lepidoptera were in Bartın. Of these, 4 species (Lycaena dispar, Polyommatus thersites, Meliteae didyma, Iphiclides podalirius) are protected spieces, 8 species (Arctia villica, Phalera bucephala, Laothoe populi, Ematurga atomaria, Thaumetopoea pityocampa, Autographa gamma, Catocala elocata, Dysgonia algira) are important spieces are of in giving damage in this area.