Sivas havzası alt-orta miyosen yaşlı ekinidlerinin sistematik tanımlaması
Systematic descriptions of lower-middle miocene echinids from Sivas basin
  1. Tez No: 179883
  2. Yazar: BURCU YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİRE ÖZGEN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Sivas ilinin güneydoğusunda bulunan İşhanı köyü ve Karayün bölgesinde bulunan Miyosen yaşlı birimlerin, stratigrafik ve paleontolojik özellikleri irdelenmiştir. İşhan Köyü ve Karayün civarında Erken-Orta Miyosen aralığında çökelmiş, fosilli, kesiksiz sedimanter istifler gözlenmektedir. Alt Miyosen yaşlı Hacıali Formasyonu konglomera, kumtaşı, marn ve kumlu kireçtaşlarından oluşmaktadır. Yapılan paleontolojik çalışmalar sonucunda Hacıali Formasyonu içerisinde mikrofosil olarak, Operculina complanata (DEFRANCE), Miogypsina cf gunteri (COLE), Lepidocyclina sp., Miogypsina sp. ve Bryzoa; makrofosil olarak ise, Parascutella deflersi (DURHAM), Pelecypoda, Echinid dikeni ve Gastropoda parçaları saptanmıştır.Bu birim üzerine uyumlu olarak gelen Karayün Formasyonu tabanda konglomera ile başlayıp kumtaşı, marn, jips ve kumlu kireçtaşı ardalanmasından oluşmuştur. Karayün Formasyonu içerisinde yapılan paleontolojik çalışmalarda ise, Miogypsina tani (DROOGER), Lepidocylina sp., Miogypsina sp. ve Bryzoa, makrofosillerdende, Clpeaster scilliae (DESMOLİNS), Echinolampas doma (POMEL), Pecten sp. ve Echinid dikenleri tanımlanmıştır. Birime Orta Miyosen yaşı verilmiştir.Paleontolojik, litolojik ve stratigrafik verilerle, çalışma alanında Erken-Orta Miyosen dönemi boyunca sığ denizel, kumlu, yüksek enerjiye sahip, kıyıya yakın ortam koşullarının hakim olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, stratigraphic and paleontologic features of Miocene units were determined in the İşhan and Karayün regions from Sivas city. Continues sedimentary unit with fosil which deposited interval Lower ? Middle Miocene are observed in the İşhan village and Karayün Region. Hacıali formation consists of conglomerata, gypsium, sandy limestone, marl and aged Lower Miocene. Results of paleontologic studies is described such as Operculina complanata (DEFRANCE), Miogypsina cf gunteri (COLE), Lepidocyclina sp., Miogypsina sp. and Bryzoa; as macrofossil Parascutella deflersi (DURHAM), Pelecypoda, Echinid spines and Gastropoda fragments.Karayün Formation overlies conformably Hacıali Formation. It begins with conglomerates to bottom and constitutes from gypsium, sandly limestone, marl. Within this formation is described such as Miogypsina tani (DROOGER), Lepidocylina sp., Miogypsina sp. and Bryzoa; Clpeaster scilliae (DESMOLİNS), Echinolampas doma (POMEL), Pecten sp. and Echinid spines from macrofossil.Shallow water environment conditions with sandy and high energy are dominant during Lower ? Middle Miocene in the study area.