İndikatör tepkime sistemi kullanarak eser düzeylerde manganezin katalitik - kinetik spektrofotometrik yöntemle belirlenmesi
Catalytic-kinetic spectrophotometric determination of manganese, Mn(II) attrace amounts by using a new indicator reaction system
  1. Tez No: 179886
  2. Yazar: OSMAN ÇAYLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Eser miktarlarda manganın belirlenmesi için basit ve duyarlı bir katalitik spektrofotometrik yöntem geliştirilmiştir. İndikatör tepkime 70±10C'lik sabit sıcaklık ve ?max = 622 nm'de sabitlenmiş-zaman yöntemiyle absorbans değişimini ölçmek suretiyle spektrofotometrik olarak izlenmiştir. Eser miktarlardaki manganın belirlenmesi için bir kinetik spektrofotometrik yöntem önerilmektedir.Yöntem çok duyarlıdır ve 0.025 ng/ml Mn(II) kadar düşük bir seçme sınırına sahiptir. Ayrıca 0.1-4 ng/ml'lik analitik çalışma aralığına sahiptir. Önerilen yöntemi kullanmak suretiyle herhangi bir ön ayırma yöntemine gereksinim kalmaksızın 0.025 ng/ml kadar düşük düzeylerde manganı belirlemek mümkündür.Geliştirilen kinetik-katalitik yöntemin duyarlı, tekrarlanır, doğru ve göreceli olarak seçici olduğu bulunmuştur. Bu yöntemi kullanmakla elde edilen hızlılık, basitlik ve seçicilik önerilen yöntemin herhangi bir zenginleştirme adımı olmaksızın farmasötik önemi olan yapay örneklerdeki ve doğal kaplıca sularındaki manganın rutin analizine uygulanabileceğini göstermektedir. Önerilen yöntem basitliği, hızlılığı, ucuzluğu, seçme sınırı ve bağıl olarak yüksek seçiciliği (düşük girişim olasılığı) bakımından diğer kinetik-katalitik yöntemlerle karşılaştırılabilir boyuttadır.
Özet (Çeviri)
A simple and sensitive catalytic-kinetic spectrophotometric method was developed for the determination of trace amount of manganese . The method is based on the catalytic effect of manganese(II) ion on the oxidation of gallacyanine by potassium periodate in presence of 1.10 phenantroline as activator. Indicator reaction was followed spectrophotometrically by measuring the absorbance change at ?max 622 nm and constant temperature of 70 0C by fixed tıme method.The method is very sensitive and have aquantitatively detection limit of 0.025 ng.ml-1. Manganese can be determined in ther concentration range of 0.1-4 ng.ml-1 with a limit of 0.025ng.ml-1 without any preconcentration and separation procedure by using the developed kinetic method.It was found that developed catalytic-kinetic method is sensitive, precision, accurate and relatively selective. The rapidity, simplicity and selectivity obtained by using this kinetic method indicate that the recommended method will be able to apply into the rutin analysis of manganese ion in synthetic samples being pharmaceutical importance and natural spring waters without any preconcentration. The proposed method is at comparable levels with other catalytic-kinetic spectrphotometric methods in view of its simplicity, rapidity, cost, detection limit and relatively selectivity.