Sivas bölgesi hazır beton üretiminde doğal kum-çakıl ile kırmataş ürünlerinin mukayesesi
Comparison of naturel sand-pebble with crushed stone products used in ready-mixed concrete in sivas region
- Tez No: 179887
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mühendislik Bilimleri, Mining Engineering and Mining, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Temel bir yapı malzemesi olan beton, ilerleyen teknolojinin getirdiği avantajlarla birlikte günümüzde çok önemli bir yer tutmaktadır. Agrega, çimento ve su ile birlikte betonu oluşturan temel malzemelerden birisidir. Agreganın beton yapımında ekonomik ve teknik yönlerden çok önemli bir konumu bulunmaktadır. Betonda agrega kullanılması, sertleşme ve beton hacim değişikliğini önlemekte veya azaltmakta, ayrıca çevre etkilerine karşı betonun dayanıklılığını artırmaktadır.Bu çalışma çerçevesinde beton yapımında kullanılan agregaların özellikleri incelenerek, bunlara ait standartlara değinilmiş, bu standartlar kapsamında Sivas bölgesi, Kabaktepe kırmataş ürünlerinin beton agregası olarak kullanılabilirliği ve Hafik dere malzemesi ile mukayesesi yapılarak avantaj ve dezavantajlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete, that is one of the fundamental construction material, has nowadays an important place together with advantages of improving technology. Aggregate is again one of the main material composing concrete with cement and water. Aggregate has a major place in concrete formation in economical and technical ways. Using aggregate in concrete prevents or reduces hardening and concrete volume changes, in addition that increases durability of concrete against environmental effects. In this study, the standards have been defined by examining the features of aggregates used in concrete formation, within the context of these standards the usability of Kabaktepe crushed stone products and the comparison of them with stream material in Sivas Region have been examined, and therefore the advantages and disadvantages of them have been mentioned.