Antakya şehir atmosferindeki partiküllerin metal içeriğinin incelenmesi
Investigation of metal content of particulate matters in the atmosphere of Antakya city
- Tez No: 179916
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN ÖRNEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hava partiküllerinden kaynaklanan hava kirliliği en önemli çevre problemlerinden biridir. Yapılan hava kalitesi çalışmaları 10 µm çapındaki PM10 partiküllerinin insan sağlığını etkilediğini göstermektedir.Bu çalışmanın amacı Antakya atmosferindeki PM10 partiküllerinin metal element bileşimini, derişimini, kaynaklarını belirlemek ve değerlerini bulmaktır. Antakya geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Toprakları son derece verimli olan, tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak sürdürüldüğü Amik Ovası üzerinde kurulmuştur. Antakya'da yapılan bu çalışma hava kirliliği alanında yapılan ilk çalışmadır.Örnekleme zamanı Ocak 2006-Temmuz 2007 dönemleri arasındadır. 260 örnek, yüksek hacim hava örnekleme PM10 cihazı ile Mustafa Kemal Üniversitesinin Antakya şehir merkezindeki kampüsünde kurulan istasyondan toplandı. Selülozik filtre kağıtları üzerinde toplanan PM10 partikülleri mikrodalga fırında eritildikten sonra örnekler indüktif eşleşmiş plazma atomik emisyon spektrometresi (ICP-AES) cihazında analiz edildi. PM10 partiküllerinde Ca, Na, K, Cr, Fe, Mn, Pb, Cu, Al, Ba, Zn ve Mg elementleri bulundu. Co, Ni, Cd ise tespit edilemedi.19 aylık çalışma süresince şehir atmosferinde bulunan en yüksek derişimli elementler sırası ile Ca, K, Na, Mg, Al ve Fe elementleridir.
Özet (Çeviri)
The air pollution related to air particulate matter is the main environmental problem. Air quality studies indicated that PM10 particulates, 10 µm aerodynamic matter, were affected human health.The purpose of these study was to determine the metal element composition, consentration and the source of PM10 particulate matter in the atmosphere of Antakya. In accient years several civilisations were held in Antakya city. City is located on Amik valley which has well rich soils and has heavy agricultural activities whole year. This study was the first research on air pollution in Antakya city.The sampling period was between January 2006 and July 2007. Two hundred and sixty samples were collected with High Volume Air Sampler PM10 at sampling station located in Mustafa Kemal University central campus in Antakya city center. PM10 particulates were collected on cellulose filter paper and they were digested in microwave oven, were analyzed with Inductively Coupled Plasma ?Atomic Emission Spectrometer (ICP-AES) instrument. Ca, Na, K, Cr, Fe, Mn, Pb, Cu, Al, Ba, Zn and Mg were obtained in PM10 particulate matter. Co, Ni and Cd were not determined. During of sampling period, 19 months, the high concentration of elements in the atmosphere of Antakya city were sequentially Ca, K, Na, Mg, Al, Fe while Ba and Mn were obtained in low concentrations.