Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Sökmen Yerleşkesi ve çevresinin florası üzerinde bir araştırma
A study on the flora of Mustafa Kemal University Tayfur Sökmen Campus and near environment
- Tez No: 179936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM AKTOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma M.K.Ü. Tayfur Sökmen Yerleşkesi ve yakın çevresinin (Hatay) florasını kapsamaktadır. Araştırma alanından 2006 ? 2008 yılları arasında 450 bitki örneği toplanmış olup 68 familyaya ait 242 cins ve 347 tür (352 takson) tespit edilmiştir. 19 takson C6 karesi için yeni kayıttır. İçerdikleri takson sayısına göre en büyük familyalar: Fabaceae (44 takson; %12,5), Asteraceae (41 takson; %11,6), Lamiaceae ve Poaceae (20 takson; %5,7)'dirTaksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı ise şöyledir: Akdeniz bölge elementi 75 (21,2 %), Doğu Akdeniz elementi 69 ( 19,5 %), Batı Akdeniz elementi 1 (0,5 %), Avrupa-Sibirya bölge elementi 13 (3,4 %), İran-Turan bölge elementi 10 (2,8 %), çok bölgeli veya bilinmeyen 186 (52,7 %) taksondur. Endemiklerin toplam sayısı 12 olup endemizm oranı % 3,2'dir.
Özet (Çeviri)
This research covers the flora of M.K.Ü. Tayfur Sökmen Campus and near environment. As a result of the examination of 450 plant specimens collected from the research area, between 2006- 2008, 347 species (352 taxa) belong to 68 families and 242 genera was determined. 19 taxa are new record for the square C6. The largest families according to taxa numbers are as follows: Fabaceae (44 taxa; 12,5 %), Asteraceae (41 taxa; 11,6 %), Lamiaceae and Poaceae (20 taxa; 5,7 %).The disturibution of plant taxa according to phytogeographical regions are as follows: The Mediterranean elements 75 taxa (21,2 %), East Mediterranean elements 69 taxa ( 19,5 %), West Mediterranean elements 1 taxa (0,5 %), Euro ? Siberian elements 13 taxa (3,4 %), Irano ? Turanian elements 10 taxa (2,8 %), widespread and unkown 186 taxa (52,7 %). The number of endemic taxa are 12 and the endemism rate is 7.5 %.