Reflektör antenin ses dalgaları üzerindeki etkisinin araştırılması
Research for the effect of reflector antennaon sound waves
  1. Tez No: 179939
  2. Yazar: SELİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada tek noktadaki sesin alınımı ve tek noktaya sesin iletilmesi; lazer ışını gibi doğrusal olarak hareket eden ses dalgaları ile, sesin reflektör antenden saçılan alanlara, sadece hedeflenen dinleyicilere ulaştırılabilmesini sağlayan sistem üzerinde çalışılmıştır.Çalışmada ses kaynağından üretilen ses dalgalarının, parabolik yansıtıcıya çarptırılarak yansıdıktan sonra, önceden belirlenmiş noktalarda ve belirli bir zamanda düşey eksende hareket ettirilen kapasitif mikrofon tarafından yakalanması yardımı ile değerlerin PC' ye aktarımı sağlanmıştır.Yakalanan bu ses dalgalarının değişik noktalardaki frekans değerleri, PC de Goldwave programı yardımı ile kayıt altına alınarak, grafiksel olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this Project, we studied that the sound which is received from one point or transmitted to one point is examined. With using sound wave which is went linearly such as laser beam is scattered from the area of reflector antenna. The system which can be provides sound wave which is reached from the person who is the target.In his study, the sound wave which is produced from the sound supply, moved from the parabolic antenna and the reflection sound waves are catch from the capacitive microphone from the designation points and designation time in the vertical axis.The frequency values in the different points of the sound waves are recorded to the PC with using Goldwave program then the result of values are explained as graphics.