In vitro koşullarda propolis'in antibakteriyel, antifungal ve leyişmanyasidal etkilerinin araştırılması
In vitro antimicrobial, antifungal and leishmaniacidal activities of propolis
- Tez No: 179938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZCAN, PROF. DR. HAYDAR ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Biology, Microbiology, Parasitology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Propolis, yapısında 300'den fazla biyolojik olarak aktif bileseni olan ve kompozisyonu ile bilesenlerinin oranları bölgeden bölgeye ve bitki türlerine baglı olarak degiskenlik gösteren bir arı ürünüdür. Adana orijinli propolisin bazı Gram pozitif (Staphylococcus aureus ATCC 25923, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Enterococcus faecalis ATTCC 29212) standart susları ile Gram pozitif klinik izolatı (Streptococcus pyogenes) ve Gram negatif (Esherichia coli ATCC 25922, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Enterobacter cloacae ATCC 13047) standart susları ile Gram negatif klinik izolatlarına (Proteus vulgaris, Enterobacter aerogenes) karsı antibakteriyel, maya formundaki mantarlardan ise Candida albicans ATCC 90028, Candida krusei ATCC 6258, Candida glabrata ATCC 32554, Candida tropicalis ATCC 22019 standart susları ve klinik bir izolat olan Candida parapsilosis'e karsı antifungal aktivitelerinin varlıgı, ayrıca Leishmania tropica'nın 5 farklı klinik izolatına karsı Leyismanyasidal aktivitesinin varlıgı arastırılmıstır. Antimikrobiyal aktivite çalısmaları makrodilüsyon yöntemi kullanılarak CLSI önerileri dogrultusunda yapılmıstır. Propolis örneklerinin Gram pozitif bakterilere karsı antibakteriyel etkileri ( MIK degeri 64-1024 ?g/ml), Gram negatif ( MIK degeri 256-1024 ?g/ml) ve maya suslarına karsı olan antimikrobiyal aktivitelerinden ( MIK degeri 128-1024 ?g/ml) daha yüksek olarak bulunmustur. Mayalara karsı etkinligin Gram negatif bakterilere nazaran daha yüksek oldugu saptanmıstır. Leishmania tropica izolatlarında ise konsantrasyonun 250 ?g/ml, 500 ?g/ml ve 750 ?g/ml düzeyine çıkarılması durumunda propolisin leyismanyasidal etkisinin varlıgı açıkça saptanmıstır. Gerek hücre sayısında istatistiksel olarak anlamlı derecede azalmanın tespit edilmesi gerekse hücre yuvarlaklasması, kuyruk kaybı, nükleer yapının büyümesi ve sitoplazmik yapının daralması gibi morfolojik degisimlerin oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
Propolis is a hive product that contain more than 300 active components, and the chemical compositions and the rates of constituents varies to the geographical origin, and the plant source. The antimicrobial activities of Adana propolis samples against the growth of some Gram positive (standart strains: Staphylococcus aureus ATCC 25923, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Enterococcus faecalis ATTCC 29212 and clinical isolate: Streptococcus pyogenes), Gram-negative bacteria (standart strains: Esherichia coli ATCC 25922, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Enterobacter cloacae ATCC 13047 and clinical isolate: Proteus vulgaris, Enterobacter aerogenes) and among the yeats like fungi (standart strains: Candida albicans ATCC 90028, Candida krusei ATCC 6258, Candida glabrata ATCC 32554, Candida tropicalis ATCC 22019 and clinical isolate: Candida parapsilosis), and also, the whether leishmaniacidal activity of propolis samples against five different clinical isolates of Leishmania tropica the whether leishmaniacidal activity of propolis samples against five different clinical isolates of Leishmania tropica were researched. The agar macrodilution method for antimicrobial activity studies was performed according to the procedure of the Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI). The antimicrobial activity of propolis against to Gram positive bacteria ( MIC 64-1024 ?g/ml) was higher both in Gram positive bacteria ( MIC 256-1024 ?g/ml) and yeast like fungi ( MIC 128-1024 ?g/ml). In addition, it was determined that the activity of propolis against to yeast like fungi more than Gram negative bacteria. Regarding to Leishmania tropica, the leishmaniacidal effect of propolis was obviously identified at the concentration of 250 ?g/ml, 500 ?g/ml and 750 ?g/ml. it was detected that at these mentioned propolis concentrations occured both the statistically important decreasing in the cell counts, and the morphological changing on Leishmania tropica cells such as cell rounding, loss of tail, nuclear enlargement and the constriction of cytoplasmic area.