Fotovoltaik pillerin klimalara uygulanması
Application of photovoltaic cells to air-conditioner
  1. Tez No: 179986
  2. Yazar: CEMİL DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez, başta Afyonkarahisar ili olmak üzere, Antalya, Çanakkale, Çorum, İzmir, Konya, Mardin ve Van illeri için, belli aylarda belli ebatlarda bir odayı soğutan pencere tipi klimayı, fotovoltaik enerji ile besleyen sistemin tasarlanması ve maliyetini tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Ayrıca, ülkemizde gittikçe artan fotovoltaik güç araştırmalarına yeni bir tasarımla katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde tezin amaç ve kapsamı hakkında kısaca bilgi verildikten sonra önceki çalışmalara ait kaynak özetleri verilmiştir. İkinci bölümde Güneş tanıtılmış, Türkiye için güneş enerjisinin önemine dikkat çekilmiş, fotovoltaik piller hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiş ve bunlara klima bilgileri eklenmiştir. Üçüncü bölümde her bir ile ait sistem tasarlanmış ve birçok kaynaktan faydalanılarak bu sistemler hakkında gerekli hesaplamalar yapılıp uygulanabilir düzeye getirilmiştir. Bunun yanında maliyet hesaplamalarına da yer verilmiştir. Dördüncü bölümde yapılan tüm hesaplamalar sonucunda elde edilen sonuçlar, tablolar halinde verilmiştir. Beşinci bölümde ise elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.Son zamanlarda Türkiye'de kamu kurum ve kuruluşları, üniversitelerin dışında bu alanda özel sektörün de başlatmış olduğu atılımlar ile fotovoltaik güç sistemlerinin kullanımı gitgide artmaktadır. Yeni çıkarılan yasalarla da bu desteklenmektedir. Bu bağlamda bu alanda yapılan çalışmalara önümüzdeki dönemlerde de yenilerinin ekleneceği aşikârdır.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared for the establishing the cost and designing the photovoltaic energy supported system of the window type air conditioner cooling rooms of various dimentions in certain months in the region of initially Afyonkarahisar, following Antalya, Çanakkale, Çorum, İzmir, Konya, Mardin and Van. Besides it is aimed to make a contribution of photovoltaic energy studies with a new design.In the first part, after giving an introduction about aim and scope of the thesis, the bibliography is stated. In the second part, the sun is presented, the importance of solar energy is mentioned, information about photovoltaic batteries as well as air-conditioners is given. In the third part, the sytems of each city are designed and by making the needed measurements these systems have premediated to reach application level by the help of various resourses. In addition to these, the costs are taken into account. In the fourth part, after computing all these, results are given with graphics. In the fifth part, the results are evaluated.Recently the puclic instituonsn and organizations the use of photovoltaic energy systems have been increasing gradually with the enterprices of the labor market expect universities. By means of new laws this process is also supported. It is obvious that the studies realized in this area will continue by adding new ones.