Modifiye edilmiş karaçam kozalaklarının otomotiv fren balatalarında kullanımının araştırılması
Investigation of using in automotive brake lining of modified pine nuts
- Tez No: 179985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bir fren balatasından asgari sürtünme ve aşınma değerlerini sağlaması, insan sağlığı ve çevre için zararlı olmaması, aynı zamanda ekonomik olması beklenir. Son yıllarda otomotiv endüstrisinde asbestsiz fren balatası geliştirme çalışmaları hızla devam etmektedir. Ülkemiz ekonomisi için fren balatası komponentini oluşturan malzemelerin yurtiçinden temin edilebilen malzemelerden seçilerek yurtdışına bağımlılığın azaltılması daha uygundur.Bu çalışmada Karaçam kozalağının bünyesinde yüksek miktarda reçine bulundurmasından dolayı sürtünme malzemesi olarak kullanılabileceği düşünülmüştür. Ayrıca, Karaçam ülkemiz ormanlarında çok miktarda bulunmaktadır. Bu yüzden Karaçam kozalağı tabii olarak ve modifiye işlemler uygulanarak balata komponenti içerisine farklı oranlarda katılmıştır. Karaçam kozalağı katkılı otomotiv fren balatasının frenleme karakteristiği incelenmiştir. Karaçam kozalağının sürtünme malzemesi olarak kullanılabileceği belirlenmiştir ve otomotiv sektörüne yeni bir kazanım olmuştur.
Özet (Çeviri)
As a brake lining, it is proposed that it has least friction and abrasion for expected a brake lining and it is not harmful for the human health and environment. Recently, Automotive industry?s studies are going on. Because of our country?s economy, materials of composition is chosen in domestic materials, with this aim, it is decreased dependence to the abroad and produced modified Black Pine Nut formulation is used to be friction materials in brake lining.In this study, Because of lots of resin capacity of Black Pine Nuts is used to be friction materials in the brake lining. Besides, there is lots of Black Pine forest in our country. Because of that Black Pine Nuts is used to be natural and modified in component different proportion. Used Black Pine Nuts in the brake lining is investigated brake characteristic. It is described that Black Pine Nuts can be used friction materials and it is a new study in the automotives? industry.