Sınırlı dizilerin ideal yakınsaklığı
Ideal convergence of bounded sequences
  1. Tez No: 179991
  2. Yazar: NURCAN AŞILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH NURAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında Bolzano-Weierstrass teoremi ideal yakınsaklığa genelleştirilecektir. (Reel sayılarda her sınırlı dizi yakınsak bir alt diziye sahiptir.) Bolzano-Weierstrass özelliğine sahip olan ya da olmayan ideal örnekleri verilecektir. Alt ölçümler ve maksimal bir P-ideale genişletilebilirlik açısından BW özelliğinin karakterize edilmesi verilecektir. İdeallerin farklı sıralamalarına ve Boolean cebirine uygulamalar gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
We generalize the Bolzano-Weierstrass theorem (that every bounded sequence of reals admits a convergent subsequence) on ideal convergence. We show examples of ideals with and without Bolzano-Weierstrass property, and give characterizations of BW property in terms of submeasures and extendability to a maximal P-ideal. We show applications to the various orderings of ideals and its Boolean algebras.