Betonarme çerçevelerin yatay yüklere göre analizinde dolgu duvar etkisinin incelenmesi
Analysis of reinforced concrete frame due to horizantal loads
- Tez No: 180028
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yapı çözümlerinde dikkate alınmayan dolgu etk isi sistem dayanımve rijitliğini önemli ölçüde değiştirmektedir. Bu yüzden yapıelemanlarının doğrusal olmayan etkilerini dikkate alan gerçekçi birçözümü yapılmalıdır. Dolgulu betonarme çerçevelerin yatay yükkapasitelerinin belirlenmesinde yapısal ve yapısal olmayan her birelemanın doğrusal olmayan davranışlarını dikkate almakgerekmektedir.Bu çalışmada dolgulu betonarme çerçevelerin tüm eleman malzemeözelliklerinin gerçeğe daha yakın alındığı genel amaçlı SonluElemanlar programı ile dolgulu çerçevelerin doğrusal olmayan çözümügerçekleştirilmiştir. Taşıyıcı sistemi oluşturan betonarme elemanlarçubuklar ile,dolgu elemanlar eşdeğer diyagonal basınç çubukları ilemodellenmiştir. Eşdeğer diyagonal basınç çubuk ları genişlikleri kısmidolgu duvarlı çerçeveleri de kapsayacak şekilde verilmiştir.Betonarme elemanların mafsallaşmalarında kirişlerde moment vekesme etkileri, kolonlarda eksenel yük, moment ve kesme etkileri,dolgularda da sadece eksenel yük etkileri dikkate alınmıştır.Kirişlerin taşıma kapasiteleri ve kolonların karşılıklı etki diyagramlarıeleman geometrik ve malzeme özelliklerine göre belirlenmiştir.Önerilen yöntem ile çeşitli dolgu düzensizlikleri içeren dört katlıdüzlemsel betonarme çerçevede kapasite analiziyle yapılan dayanımve rijitlik değişimi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The information compiled in this report was written following a logicalsequence intended to help the engineer in the evaluation processMasonry is one of the oldest construction materials currently in usearound the world for reasons that include acessibility,unctionality,and cost. This material has been used for hundreds of years inconstruction projects ranging from simple roadw ays to complex archdesigns. Masonry has also commonly been used in frame buildingstructures as infill, where it was intended to act as an environmentaldivider rather than a structural element. The primary function ofmasonry was either to protect the inside of the structure from theenvironment (rain, snow, wind, etc.) or to divide inside spaces. Ineither case, common practice has always been to ignore infill duringthe design and analysis of steel/reinforced concrete frame structures.The influence of infills on overall behavior of the structure has beenfound tochange with the direction in which the load is applied. Thisreport gives guidelines on evaluating the lateral load capacity ofinfilled panels for in-plane loading. Further, guidelines are given thataccount for the effect of out-of-plane loading on in-plane capacity.You cann see all the effect of masonry wall on the structers inthis report.