Konak (İzmir) ilçesi zeminlerinin geoteknik özellikleri ve davranış analizleri
Geotechnic characteristics and behaviour analyses of grounds in Konak district of city of İzmir
- Tez No: 180036
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez kapsamında zmir ili Konak lçesi Kıyı Bölgesi ve Kadifekale Bölgesinin geoteknik incelemesiyapılmıştır. Kıyı Bölgesinde dinamik (deprem) etki sonucunda oluşan sıvılaşma riski ve kumluzeminlerde meydana gelebilecek oturmalar, Kadifekale Bölgesinde ise tehlike arz eden heyelanınoluşma nedenleri ve alınması gereken önlemler tespit edilmeye çalışılmıştır.Konak lçesi Kıyı Bölgesinde yapılan 6 Adet sondaj ile yer altı su seviyeleri belirlenmiştir. Laboratuarsonuçlarından elde edilen bilgiler ışığında bölgenin yerel zemin sınıfı, taşıma gücü ve oturmahesapları yapılmıştır. Oturma hesapları sonucunda Kıyı Bölgesinde oluşan oturmanın kabul edilendeğerlerin oldukça üstünde olduğu bu nedenle yapıların altında mutlaka zemin iyileştirilmesi yapılmasıgerekmektedir.Bölgede oluşan heyelanın başlıca oluşma nedenlerinin topoğrafik eğim, bölgedeki aglomera biriminaşırı ayrışmış ve çatlaklı olması bu nedenle de çevre sularının yer altına sızdığı ve hatalıkentleşmenin sebep olduğu anlaşılmıştır.Deprem esnasında kıyı bölgesinde de zeminin sıvılaşacağı beklenmektedir. Deprem esnasında oluşanbu kayma gerilmesinin düşey efektif gerilme değerine oranına literatürde Tekrarlı Gerilme Oranı (CSR)denir. CSR değeri zeminin Tekrarlı Gerilme Direnci (CRR) değerini aştığında suya doygun kumluzeminlerde sıvılaşma riski oluşur. CRR nin belirlenmesi için arazi deneylerine dayanan çeşitlikorelâsyonlar geliştirilmiştir. Bu tezde, sıvılaşma analizleri esas olarak NCEER-1997'nin önerdiğiSPT-N korelâsyonlarına dayanmaktadır.Deprem etkisi ile zeminde oluşan gerilmelerden dolayı, kumlu zeminlerde oturmalar oluşur. zmir iliKonak lçesi Kıyı Bölgesi zeminlerinde deprem etkisi ile oluşacak oturmaları tahmin etmek için, GF veSPT-N değerine bağlı olarak Ishihara and Yoshimine'nin geliştirdikleri yöntem kullanılmıştır. Buyöntem ile GF ve SPT-N değer çiftlerine karşılık gelen deformasyon oranı (ε) belirlenerek oturmalartahmin edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis the Kadifekale quarter of the coastal region of the district of Konak atthe province of Izmir has been geo-technically examined. At the coastal region, the liquefaction riskarising from the dynamic earthquake effect as well as the possible settlement taking place at thesandy grounds are tried to be identified. At the Kadifekale region the causes for the dangerouslandslides along with the consecutive precautions are tried to be presented.With the aid of the six drillings performed at the coastal region of the Konak district, the ground-waterlevels have been found. In the light of the results obtained by the laboratory experiments, the localground class of the region is verified and the loading capacity and the amount of settlement have beencalculated. As a result of the settlement calculations, it is found out that the settlement at the coastalregion is quite higher than the levels that may be tolerated and that, under the structures, groundstrengthening should definitely be envisioned.It is therefore understood that the cause for the landslides that have taken place at the Kadifekale arethe topographical inclination, the erroneous urbanization, the over-diversified and crackedagglomerate unit of the region and the consequent penetration of the peripheral water below theground.During the earthquake, it is expected that liquefaction will take place at the coastal region. Theproportion of this sliding stress generated during the earthquake to the vertical effective stress value iscalled the Cyclic Stress Ratio (CSR). When the CSR value becomes larger than the Cyclic ResistanceRatio (CRR) of the ground, the risk of liquefaction takes place within the sandy grounds saturated withwater. In order to find out CRR, various correlations based on the site experiments have been putforward. In this thesis, the analyses of liquefaction are principally based on SPT-N correlation advisedby NCEER-1997.The stress taking place within the ground as a result of the earthquakes cause the settlement onsandy grounds. In order to estimate the settlement that will take place at the coastal region of theKonak district of the province of Izmir, the method proposed by Ishihara and Yoshimine which is basedon the GF and the SPT-N value is used. With the help of this method, the settlement can beestimated by finding out the deformation ratio (Ñ) that corresponds to the couples of GF and SPT-N.According to the obtained results, with a strong earthquake, the structures and the infrastructures ofthe region will be damaged.