Otel işletmesi iş görenlerinin kişilik özelliklerinin sanal kaytarma davranışı ve tükenmişlik düzeyleri üzerine etkileri: İzmir Konak ilçesi örneği
The effects of personality traits on cyberloafing behaviors and burnout levels of hotel employees on the example of İzmir Konak district
- Tez No: 748124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE BAŞARANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Otel işletmesi işgörenlerinin kişilik özelliklerinin sanal kaytarma davranışı ve tükenmişlik düzeyleri üzerine etkilerini incelemeye yönelik bu araştırmada amaç, işgörenlerinin sanal kaytarma davranışı göstermelerinde ve tükenmişliği yaşama düzeylerinde kişilik özelliklerinin etkisini incelemektir. Belirlenen bu amaç neticesinde gerekli literatür taraması yapılarak oluşturulan yapılandırılmış anket formu uygulanarak 2022 yılı 1 Ocak ve 22 Nisan tarihleri arasında İzmir'in Konak ilçesinde bulunan 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerindeki 370 işgörenden kolayda örnekleme yöntemi ile yüz yüze ve çevrimiçi olarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler; Tanımlayıcı İstatistiksel Metotlar, Açımlayıcı Faktör Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Testleri ile IBM SPSS 26 programı ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak kişilik özelliklerinin sanal kaytarma davranışı ve tükenmişlik düzeyleri üzerinde etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırma kapsamında kişilik özelliklerinden nevrotiklik ve dışa dönüklük boyutunun önemli sanal kaytarma davranışı üzerinde pozitif yönde anlamlı, uyumluluk boyutunun önemli sanal kaytarma davranışı üzerinde negatif yönde anlamlı bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Kişilik özelliklerinden sorumluluk boyutunun önemsiz sanal kaytarma davranışı üzerinde negatif yönde ve anlamlı, dışa dönüklük kişilik boyutunun önemsiz sanal kaytarma davranışı üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisi vardır. Kişilik özelliklerinden sorumluluk ve dışa dönüklük boyutunun duygusal tükenme üzerinde negatif yönde anlamlı, nevrotiklik boyutunun duygusal tükenme üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisi vardır. Deneyime açıklık ve dışa dönüklük boyutunun duyarsızlaşma üzerinde negatif yönde anlamlı, uyumluluk boyutunun düşük kişisel başarı boyutu üzerinde negatif yönde anlamlı bir etkisi olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca otel yöneticilerine ve insan kaynakları yöneticilerine araştırma sonuçları doğrultusunda çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which aims to examine the effects of personality traits of hotel employees on cyberloafing behavior and burnout levels, is to examine the effects of personality traits on employees' cyberloafing behavior and their burnout levels. As a result of this determined purpose, by applying the structured questionnaire created by scanning the necessary literature, it was collected face-to-face and online from 370 employees in 4 and 5 star hotel businesses in Konak district of Izmir between January 1 and April 22, 2022 with convenience sampling method. Statistical analysis; It was analyzed with Descriptive Statistical Methods, Exploratory Factor Analysis and Multiple Linear Regression Tests and IBM SPSS 26 program. As a result, it has been revealed that personality traits have an effect on cyberloafing behavior and burnout levels. Within the scope of the research, it was revealed that the neuroticism and extraversion dimension of personality traits had a positive and significant effect on the significant cyberloafing behavior, and the agreeable dimension had a negative significant effect on the significant cyberloafing behavior. Responsibility dimension of personality traits has a negative and significant effect on negligible cyberloafing behavior, while extraversion personality dimension has a positive effect on negligible cyberloafing behavior. Responsibility and extraversion dimensions of personality traits have a negative and significant effect on emotional exhaustion, and neuroticism has a positive and significant effect on emotional exhaustion. It has been concluded that openness to experience and extraversion dimensions have a negative and significant effect on depersonalization, while agreeableness has a negative significant effect on low personal achievement dimension. In addition, various suggestions have been developed for hotel managers and human resources managers in line with the research results.