Lise birinci sınıf öğrencilerinin coğrafya dersine yönelik akademik benlik ve tutumları ile başarıları arasındaki ilişki(İzmir/Konak ilçesi örneği)
The effect of academical self concept and attidude on succes in the rule of central İzmir 9. grade high school students on konak town İzmir city basis
- Tez No: 186689
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN KÖKSAL ALPAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Geography, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
L SE B R NC SINIF ÖĞRENC LER N N COĞRAFYA DERS NEYÖNEL K AKADEM K BENL K VE TUTUMLARI LE BAŞARILARIARASINDAK L ŞK-FATMA DERYA SEV LM ŞÖZETÇağımızda eğitimin temel problemlerinden biri, öğrencilerin derse olan tutumlarının,öğretim , yılı boyunca değiştirilememesidir. Bu olguyu değiştirmek amacı giderek değerkazanmakta ve bu yolda atılan adımlar eğitimde yol gösterici olmaktadır. Bu nedenle buçalışmada lise 1. sınıf öğrencilerinin coğrafya dersine yönelik akademik benlik ve tutumlarıile başarıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçla zmir Naci Şensoy Lisesinde Lise 1.sınıfta okuyan 190 Öğrenciye 38 tutum cümlesinden oluşan bir anket uygulanmıştır. Bu ankethazırlanırken öncelikle Teksas üniversitesinde coğrafya bölümünde okuyan öğrencilereuygulanmış ?Geography Related Attitudes? (TOGRA) isimli testten yararlanılmıştır. Bunundışında başka derslerde uygulanmış tutum ölçeklerinden yararlanılmıştır. Daha sonra buanketin geçerliği güvenirliği hesaplanarak 22 tutum cümlesine indirilerek 5'li likert tipi birölçek oluşturulmuştur. Bu tutum ölçeğinin Cronbach- alfa değeri 0.849 olarak bulunmuştur.Araştırmanın örneklemini zmir Konak ilçesinde yer alan Naci Şensoy Lisesi , ŞehitErkan Özcan Lisesi, ve Konak Anadolu Lisesi'nde okuyan 1. sınıflarında öğrenim gören 230öğrenci oluşturmuştur.Verilerin değerlendirilmesinde T-testi ve Anova ve Scheffe analizleri yapılmıştır.Araştırma verilerinin değerlendirilmesi sonucunda ; lise 1 öğrencilerinin Coğrafya dersineyönelik tutumlarının öğrencilerinin cinsiyetlerine ve okudukları liselerin türüne göre anlamlıbir fark gösterirken ; coğrafya dersindeki başarılarına annelerini ve babalarının eğitimdüzeylerine göre, farklılık göstermemektedir. Akademik benlikleri ise cinsiyetlerine,okudukları lisenin türüne göre, coğrafya dersindeki başarılarına göre,annelerinin vebabalarının eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF ACADEMICAL SELF CONCEPT AND ATTITUDE ON SUCCESSIN THE RULE OF CENTRAL IZMIR 9. GRADE HIGH SCHOOL STUDENTS ONKONAK TOWN IZMIR CITY BASIS-FATMA DERYA SEV LM ŞABSTRACTOne of the main problems of education today is not able to change the attitude ofstudents during the year. Because of this to change this situation is more valuable every dayand the steps are lightening on education. With this reason on this research mentioned ; it hasbeen examined whether the self attitude and academical self concept is related with thesuccess of the 9.grade students or not. To do that a inquiry test which is formed from 38attitude sentences, has been performed to 190 students. The test which is named ?GeographyRelated Attitudes? who is performed on Texas University Geography students was based thistest primarily. The next level on the was to prove the validity and reliability of the test ,reduce with building a 5 termed Likert scale with totally 22 attitude sentences. It has alsofounded the Cronbach-Alfa measurement as 0,849 belonging to this attitude scale.The basis example group of this research is consisted from the 230 9.grade students ofNaci Şensoy, Erkan Özcan and Konak Anadolu Highschools which is located on Konak Townof Izmir.The consideration of the data has been made by T-Test,Anova and Scheffe analysis.The result of the research shows that the attitude of the Students to Geography Lesson has ameaningful difference with the gender and the High school type; but on the other hand it hasnot related with success at the Geography lesson with the parental education level.But the academical self concept is not related even the gender, school type , successand parental educational on a meaningful different base.