Sıcaklık rejimli seramik pişirme fırınının bilgisayarlı kontrolü
Computer controlled ceramic fire furnace with temperature-regime
- Tez No: 180050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, hacmi 90-litre, sıcaklığı 1400ºC'ye ulaşan bir seramik pişirmefırını tasarlanmış ve sıcaklık kontrolü bilgisayarla gerçekleştirilmiştir. Fırınınsıcaklığı DC 1010 PID denetimli termostat ile ayarlanmaktadır. 5 bölgeninsıcaklık değişimleri ve ortalama sıcaklık değerleri, fırın içine yerleştirilen 5 adetS tipi ısıl çift kullanılarak bilgisayar ortamından gözlemlenmiştir. T1 bölgesineyerleştirilen üfleme fanı ve T4 bölgesinin sonuna yerleştirilen emme fanınınçalışma sıcaklık değerleri bilgisayar ortamından kontrol edilmektedir. Ayrıcafırın içine yerleştirilen hammaddenin konduğu tabla asenkron motor ile kontroledilmektedir.Anahtar kelimeler : Fırın, Kontrol, Bilgisayar, Sıcaklık
Özet (Çeviri)
In this thesis, a ceramic fire furnace, that has 90-liter interior capacity, 1400° Cinterior temperature, has been realized and its temperature has been controlledwith computer. The interior temperature of the furnace is regulated by the DC1010 thermostat controlled with PID. Temperature changes of five sides andaverage temperature values is observed from computer environment, using 5 Stype thermocouples located into furnace. Operating temperature values ofblowing fan located to T1 side and suction fan located to end of the T4 side iscontrolled from computer environment. Furthermore, the table for rawmaterial in the furnace is controlled by an asynchronous motor.Key words : Furnace, Control, Computer, Temperature