Hava kirliliği ve Kastamonu şehir merkezi için değerlendirme
Air pollution and estimation for Kastamonu city center
  1. Tez No: 180049
  2. Yazar: FATİH TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında, Kastamonu Şehir Merkezinin hava kirliliği açısındanmevcut durumu araştırılmıştır. Öncelikle genel bir hava kirliliği tanımlamasıyapılmış, kirliliğin nelerden kaynaklandığı, kirleticilerin neler olduğu, bunlarınne gibi etkileri olduğu anlatılmıştır. Daha sonra ise Kastamonu'daki havakirliliğinin mevcut durumu ortaya konulmuştur. Bunun için 2002-2005 yıllarıarasında Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Laboratuarı tarafındanyapılan günlük hava kirliliği ölçümlerinin sonuçlarından faydalanılmıştır.Ayrıca Meteoroloji Müdürlüğü'nden alınan meteorolojik bilgiler de (sıcaklık,rüzgar, nem oranı) kullanılmıştır. Ayrıca araç sayıları ve nüfus ile ilgili geleceğeyönelik projeksiyonlar yapılarak 2020 yılına kadar olan değerler bulunmuş veson bölümde de kirliliğin önlenebilmesi için çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur.Anahtar Kelimeler : Kastamonu, Hava Kirliliği, Kirleticiler, SO2, PM
Özet (Çeviri)
Within the content of theses, the existing air pollution situation of Kastamonucity center has been searched. At first, identification of air pollution has beenmade, also sources and effects of air pollutants have been identified in general.Then existing air pollution in Kastamonu city has been put forwarded. To dothis, results of daily air pollution measurements made by Kastamonu ProvincialDirectorate of Health- Public Health Laboratory have been taken intoconsideration. Also meteorolgical datas( temperature, wind, humidity) takenfrom Directorate of Meteorology has been used. Future projections were madefor the year 2020 in relation with traffic volumes and population and as aconclusion measures have been suggested for the prevention of air pollution.Key Words : Kastamonu, Air Pollution, Pollutants, SO2, PM