Mikrodenetleyici tabanlı güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretim sisteminin tasarımı
Micro-controller based electrical energy producing from solar energy system design
- Tez No: 180051
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
21. yüzyıla girerken, artan nüfus ve sanayileşmeden kaynaklanan enerjitüketiminin hızla artması, fosil kökenli yakıtların bir süre sonra tükeneceği veçevre üzerindeki olumsuz etkileri, çevre dostu yenilenebilir enerji kaynaklarınailgiyi arttırmıştır. Bu yönüyle gelecek yüzyıl, güneş ve onun türevleri olan temizenerji kaynakları kullanımında atılım yapılacak bir yüzyıl olmagörünümündedir. Yapılan bu çalışmada sistem; yerden ve zamandan bağımsızolarak dünya üzerinde nerede bulunursa bulunsun, yılın hangi günü ve saatiolursa olsun güneşten maksimum faydalanılacak şekilde tasarlanmıştır. Sistem;ışık duyar elemanlar yardımıyla güneşin ışık yoğunluğuna dayalı optik olarakaranması, ışık duyar elemanlardan alınan bilgilerin Mikrodenetleyiciyeaktarılması ve oradan da motorlara kumanda edilerek PV güneş panelininotomatik olarak her zaman güneşe 90° lik açı ile bakması, dolayısıyla yüksekverimde elektrik enerjisi üretiminin sağlanması esasına göre çalışmaktadır.Anahtar Kelimeler :Yenilenebilir enerji, güneş paneli, mikrodenetleyici
Özet (Çeviri)
While entering 21st century, fast increasing of energy consumption originatingfrom increasing population and industrialization, ending of fossil rooted fuelsand negative effects over environment has increased the interest over to theambient friendly renewable energy sources. By this aspect, next century is in theposition of using sun and its derivatives that are clean energy sources. In thiscarried out study; system is designed as being independent from place and timeand no matter where it is located over the world, no matter which date of theyear or the hour also, benefits from the sun in maximum form. System worksaccording to the basis of; with the help of light sensitive elements, optical searchdepending on light intensive of Sun, transferring of the data taken from lightsensitive elements to the Microcontroller and from here to the motors bycommanding for PV Solar Panel directing to Sun always 90º automatically, thus,providing of high efficient electrical energy producing.Key words : Renewable energy, Solar panel, microcontroller