Apartman konutlarının salon mekânlarında eğrisel formun kullanıcı memnuniyetine etkileri
The effects of curved form in main living room of apartment housing on user satisfaction
- Tez No: 180053
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, apartman konut salonlarında bulunan eğrisel hacimlerin,konumlarına göre kullanım şekilleri ve mekânın algısal kalitesine etkisiaraştırılmıştır. Bu amaçla, Ankara'nın Çukurambar ve Çiğdem mahallelerindebulunan ve üst sosyo-ekonomik düzeye hitap ettiği düşünülen eğrisel hacimlimekânlara sahip blok-konutlar araştırma kapsamına alınmıştır. ncelenen blokkonutların kullanıcılarına; eğrisel hacimlerin kullanım şekilleri, kullanıcılarınmemnuniyet ve istek durumları ile mekânın algısal kalitesini tespit etmek içinayrıntılı bir anket uygulanmıştır. Elde edilen verilere göre eğrisel hacimleresahip iç mekânlarda, eğriselliğin konumunun; mekânın kullanımını, algısalkalitesini ve kullanıcı memnuniyetini etkilediği tespit edilmiştir. Eğriselbiçimlenmenin salonun ana köşesinde olduğu durumlarda, kullanıcıların birkısmının mekâna uygun mobilya düzenlemesi yapamadığı ve bu nedenle eğriselhacme çiçek-saksı koyarak ya da boş bırakarak değerlendirme yoluna gittiğigörülmüştür. Eğriselliğin salon duvarının ortasında olduğu durumlarda isemekân yerleşiminin daha fonksiyonel ve çekici olarak değerlendirildiği tespitedilmiştir.Bilim Kodu :711.3.023Anahtar kelimeler :Apartman konut, Salon, ç mekân tasarımı, Eğrisel hacimSayfa Adedi :117Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. Kemal YILDIRIM
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine relative with the location ofcurvilinearity ways of use of curvilinear volumes in main living room ofapartment housing and the effects of this curvilinear volume on the perceptivequality of spaces. To this end, apartment housing with curvilinear volumes inthe Cukurambar and Cigdem district of Ankara that are believed to appeal toUpper Socio-Economic Status (SES) were included in the study. A detailedquestionnaire was administered to the users of these apartment houses in orderto determine ways of use of curvilinear volumes, the users? level of satisfactionand desire and the perceptive quality of spaces. According to the data obtained,it was found that in the interior spaces with curvilinear volumes, the location ofcurvilinearity affected the use of the space, its perceptive quality and usersatisfaction. It was observed that in cases where curvilinear formation occurredin the main corner of the main living room, the furniture could not bepositioned in accordance with the space and therefore some users either placedflowers-vases in the curvilinear volume or left it empty. If curvilinearity was inthe center of maing living room, then the settlement in the space was moreappropriate and attractive.Science Code : 711.3.023Key Words : Apartment housing, Living room, nterior design, Curved formNumber of Pages : 117Advisor : Asisst. Prof. Dr. Kemal YILDIRIM