Elektrik enerjisinde yük tahmini yöntemleri ve Türkiye'nin 2005-2020 yılları arasındaki elektrik enerjisi talep gelişimi ve arz planlaması
Load forecast methods of electrical energy and electrical energy demand development and supply planning of Turkey between years 2005-2020
  1. Tez No: 180054
  2. Yazar: UĞUR CAN YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Teknoloji çağı olan günümüzde elektrik enerjisinin önemi gün geçtikceartmaktadır. Elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı ile yükümlübulunan kuruluşların amacı, üretilen enerjinin tüketicilere ucuz vekaliteli olarak sunulmasını sağlamaktır. Kaliteli enerji de sürekli,limitlerde gerilim ve frekanslı sabit sinüs şekilli gerilim sağlamalıdır.Bundan dolayı elektrik enerji sistemi planlaması, ekonomik, güvenilir,geleceğe yönelik ve esnek olmalıdır. Mevcut çalışmada yük taleptahmininin gerekliliği detaylıca analiz edilmiş ve eski ve modern yüktalep tahmini yöntemleri verilmiştir. Türkiye'nin sosyo-ekonomik yapısı,nüfus artışı, büyüme hızı vb. konular göz önünde tutularak 2005 -2020yılları arasındaki elektrik enerjisi talep gelişimi projeksiyonu yapılmışincelenmiş ve bunun mevcut enerji santrallerimize ne gibimodifikasyonlar yapılması ve gerekli revizyonların gerçekleştirilmesigibi konuların analizleri arz planlaması kavramı Enerji Bakanlığınınkullandığı yöntemlerle incelenmiş ve sonuçları ortaya konulmuştur.Anahtar Kelimeler : Elektrik enerjisi, Yük talep tahmini, Arz planlaması
Özet (Çeviri)
In our technological age, electric power has an increasing importance.The mission of the enterprises that are responsible for electric powerproduction, transmission and distribution is to deliver affordable andquality power to the consumers. Quality power should be continuous,no-ripple, constant sinus voltage. Therefore, electric power systemplanning should be economic, reliable, forward looking and flexible. Inthis study, the importance of load demand forecast has beenemphasized and some information about old-new load demand forecastmethods has been given. At the same time, by pinpointing Turkey?ssocio economic structure, growth in population and GDP growth andalso by analyzing electric power demand development forecast for theyears 2005-2020; a supply plan conforming to the methodology used byMinistry of Power describing the revisions in power plants and changesto be done has been submitted.Key Words : Electric energy, Load demand forecast, Planning