Kafes kiriş sistemlerde optimum kaynak sırası planı ve distorsiton (çarpılma) kuvvetlerinin belirlenmesi
Determination of optimum welding process specification and distortion forces in the lattice beam structures
- Tez No: 180055
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF ÖZÇATALAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, çelik konstrüksiyon kafes kiriş sistemlerdeki kaynaklıbirleştirmelerin sebep olduğu distorsiyon etkilerini minimize etmek için uygunkaynak sırası planının (KSP) belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla,distorsiyon kuvvetlerini belirleyebilmek için rijit bir kafes çerçeve hazırlanmışve distorsiyon kuvvetlerini ölçen gerinim ölçerli (strain gauge) kuvvet algılayıcıplakalar (KAP) kafes kiriş ile rijit çerçeve arasına yerleştirilmiştir. UygulananKAP'larda plakalarında oluşan distorsiyon kuvvetleri Data Logger'a ve kişiselbilgisayara aktarılmıştır. Bu sayede, KSP/distorsiyon ilişkisi bilgisayarortamında AMR Win Kontrol programı ile analiz edilmiştir. 20 değişikkombinasyondaki KSP'ler vasıtasıyla kafes kiriş düğüm noktalarına uygulanankaynak işlemleri sonucu oluşan distorsiyon etkileri belirlenmiştir. Mümkünolduğunca birbirinden uzak düzenlenmiş birleştirme sırası ve homojen ısıdağılımı içeren KSP'lerde minimum distorsiyon kuvvetleri belirlenmiştir.Ancak özellikle merkezde başlayan veya bitirilen ve belirli bölgede yoğunkaynak işlemi içeren KSP'lerde ise en büyük distorsiyon kuvvetleri tespitedilmiştir.Anahtar Kelimeler : Kafes kiriş, kaynak sırası planı (KSP), distorsiyon,distorsiyon kuvvetleri
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate welding process specification (WPS)which causes minimum distortion in the welded lattice beam systems of steelconstructions. For this purposes, a rigid steel frame and force measuring plates(FMP) were prepared. These plates were placed between the rigid frame andthe lattice beam for measuring distortion forces. Distortion forces created bydifferent applications of WPS in the lattice beam were transferred to data-logger and then to personal computer (PC). The relationship between WPS anddistortion forces has been analyzed by using AMR Win Control programme.Effects of 20 different combinations of WPS on distortion forces in the latticebeam were determined. It was found that minimum distortion forces wereobserved for WPS includes homogenous heat gradient and welding joint pointsarranged as remote as possible to each other on the lattice beam.WPS which was including starting or finishing of welding at central of beamand welding process concentrated in a small area of beam caused formation ofmaximum distortion forces.Key Words : Lattice beam, welding process specification (WPS), distortion,distortion forces