Kastamonu-Karadere Orman İşletme Müdürlüğü doğal gençleştirme alanlarında başarının kontrolü
Success control of the natural regeneration areas in Kastamonu-Karadere Forest Enterprise
- Tez No: 180059
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SIVACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Karadere Orman İşletme Müdürlüğünde 1988-1997 plan periyodunda 3409 ha alangençleştirmeye verilmiş, aynı dönem silvikültür planlarında 3016 ha sahadagençleştirme önerilmiştir. Uygulamaya geçilmiş gençleştirme sahalarında 1121 hasahada başarılı olunmuştur. 1999-2008 plan periyodunda amenajman planlarıyla 1368ha alan gençleştirmeye verilmiş, silvikültür planları ise 667 ha sahada gençleştirmeönermiştir.Orman Genel Müdürlüğü tarafından doğal gençleştirme alanlarında başarınınkontrolü klasik yöntemle yapılmaktadır. Klasik yöntemde alandaki gençlik başarısısayısal olarak belli yüzdelerle ifade edilmektedir. Fakat bu yöntemde meşcereninistikbal kuruluşu yönünden önem taşıyan gençliğin homojenitesi ve heterojenitesihakkında inceleme yapılmamaktadır. Bu nedenle klasik yönteme göre başarı oranı%95 gibi yüksek olan gençleştirme alanları, sıfır alan kontrol yöntemi bakımındangençliğin dağılımının heterojen olduğu başarısız alanlar olarak nitelenebilmektedir.Bu da doğal gençleştirme alanlarında sıfır-alan kontrol yönteminin kullanılmasınıngençlik başarısının belirlenmesi açısından daha güvenilir olduğunu göstermektedir.Amenajman planlarında gençleştirmeye verilen alanların büyük kısmı, silvikültürplanlarında gençleştirme dışına atılmak, bu da gençleştirme temposunuyavaşlatmaktadır. Ayrıca özel gençleştirme süreleri ağaç türlerine uygunolmayacak derecede uzun tutulmaktadır.Anahtar Kelimeler : Gençleştirme, Gençleştirme başarısı, Sıfır-alan kontrolyöntemi
Özet (Çeviri)
In Karadere Forest Enterprise for 1988-1997 period, 3409 ha of areas wereseparated as regeneration area. But, for the same period 3016 ha of this area weresuggested as regeneration area by the silviculture plans. 1121 ha of the practicedarea evaluated as successful. For 1999-2008 period, 1368 ha of areas wereseparated as regeneration area by management plans. But, in silviculture plans, 667ha of this area were suggested as regeneration area.Success control of the natural regeneration areas were done as to the classicmethod by Forest General Directorate. In classic method, the success wasdetermined numerically. But, in this method, the homogeny and heterogeniccharacters of the regeneration are not investigated. So, the same regeneration areacan be evaluated as heterogenic and unsuccessful by Zero- Area control method,in spite of the high success rate as 95% in classic method. So, the Zero-Area controlmethod should be used more reliable for determining the success of the naturalregeneration areas.Large proportion of the area separated as natural regeneration area in managementplans, were put out to the regeneration area. This was retard the regenerationrapidity. Separately, the private regeneration times keep on more lengthy asunsuitable for tree species than usual.Key words : Regeneration, Regeneration success, Zero-Area ControlMethod