Havacılık kazalarında devlet kurum ve kuruluşlarının alabileceği önleyici tedbirler ve arama kurtarma görevleri
The Preventive precautions and search and rescue duties taken by the governmental organizations in aviation accidents
  1. Tez No: 180071
  2. Yazar: AYDIN LAFCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
HAVACILIK KAZALARINDA DEVLET KURUM VEKURULUŞLARININ ALABİLECEĞİ ÖNLEYİCİ TEDBİRLER VEARAMA KURTARMA GÖREVLERİ(Yüksek Lisans Tezi)Aydın LAFCIGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜHaziran 2006ÖZETBu çalışmada, havacılık kazalarına, öncesi ve sonrası olmak üzere, iki aşamalıolarak yaklaşılmıştır. Bir taraftan, kazalardan önceki süreç düşünülerek, devletkurum ve kuruluşlarının alabileceği önleyici tedbirler; diğer yandan, risklerintamamen ortadan kaldırılamayacağı ve kazaların tam olarak önlenemeyeceğidüşüncesinden hareketle, kuruluşların kaza sonrası birbirleriyle koordinasyoniçerisinde üstlenebileceği arama kurtarma görevleri araştırılmıştır. Alançalışma bölgesi olarak seçilen Ankara'da 16 devlet kurum ve kuruluşu veburalarda görevli 23 kişi ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Sonuçta, toplam22 kurumdan elde edilen bilgiler SWOT analizine göre değerlendirilmiştir.Bilim Kodu : 708.3.026Anahtar Kelimeler : Arama kurtarma, havacılık kazaları, devlet kuruluşları,SWOT analiziSayfa Adedi : 121Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Can ÇINAR
Özet (Çeviri)
THE PREVENTIVE PRECAUTIONS AND SEARCH AND RESCUEDUTIES TAKEN BY THE GOVERNMENTAL ORGANIZATIONS INAVIATION ACCIDENTS(M.Sc. Thesis)Aydın LAFCIGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJune 2006ABSTRACTIn this study, the aviation accidents were approached in two phases as before-and after. On the one hand, regarding before-the-accident process, thepreventive precautions which can be taken by the governmental organizations;on the other hand, from the point of thinking that risks can not be eliminatedand aviation accidents cannot be prevented thoroughly, search and rescue tasksto be undertaken with coordination after the accidents among them were bothresearched. Face to face interviews were performed with 16 organizations inAnkara, which was chosen as field study area, and 23 authorized people in theseorganizations. Finally, the results gathered from 22 organizations overall wereevaluated according to SWOT analysis.Science Code : 708.3.026Key Words : Search and rescue, aviation accidents, governmentalorganizations, SWOT analysisPage Number : 121Adviser : Assist. Prof. Dr. Can ÇINAR