Tam zamanında üretim ve otomotiv sektöründe kanban uygulaması
Just in time and kanban application in automotive industry
- Tez No: 180084
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ivTAM ZAMANINDA ÜRETİM VE OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE KANBANUYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Cemil DEMİRGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜMayıs 2006ÖZETGünümüzün üretim işletmeleri yeteri kadar kar amaçlayaraksürekliliklerini sağlayabilmek için ülke içi rekabet ortamını yanısıra global rekabet ortamına da ayak uydurmak zorundadırlar.Bunu sağlayabilmek için işletmelerin düşük maliyetli ve yüksekkaliteli mal ve hizmet üretmeleri gerekmektedir. İşletmefaaliyetlerinin etkin kılınması ve yüksek kalitenin yakalanabilmesi,üretim teknolojilerindeki gelişmelerin izlenerek işletmenin üretimyapısının bu değişimlere uygun hale getirilmesini ve otomasyonunyanı sıra kalifiye eleman istihdam edilmesini gerektirmektedir.Termin sürelerinin oldukça kısaldığı, stok maliyetlerininüstlenilmek istenmediği bugünkü sanayide TZÜ yaklaşımı birzorunluluk olarak benimsenmesi gereken bir yaklaşım olarakortaya çıkmıştır.Uygulamalar bölümünde, ham maddeleri ve yarı mamul stoklarınıminimize eden, kusurları ortadan kaldıran, üretimi dengeleyen,üretim sürecini devamlı olarak basitleştiren, esnek ve çokfonksiyonlu iş gücü sağlayan üretim kontrol sistemi olarak bilinenTZÜ sistemi ve ülkemiz ekonomisinin itici sektörü olan otomotivsektörü hakkında bilgi vermeye çalıştım. Lisans ve Yüksek Lisansvöğrenimim boyunca edindiğim mühendislik bilgilerimle, otobüs vekamyon üretimi yapan bir otomotiv işletmesinde uygulamaçalışması yapmayı tercih ettim ve bu işletmenin TZÜ Sistemineuygunluğunu ve geçiş sürecini irdelemeye çalıştım. Otomotivsektöründe faaliyet gösteren bir firmada TZÜ amaçlayarakmalzeme tedariğinden, tedarik edilen malzemelerin firma içindekidağıtımının nasıl yapıldığı anlatılmıştır. Özellilke kanban sistmeninbir otomotiv sektöründe nasıl uygulandığı ve elde edilen sonuçlarhakkında detaylı bilgiler verilmiştir. TZÜ amaçları olan hazırlıksürelerinin düşürülmesi, israfların önlenmesi, üretim hataoranlarının düşürülmesi, envanter mevcutlarının azaltılması gibisonuçlara ulaşılması için yürütülen faaliyetler ve elde edilensonuçların değerlendirmesi bu tez çalışmasında belirtilmiştir.Bilim Kodu : 919Anahtar Kelimeler : Tam zamanında üretim(TZÜ)Sayfa Adedi : 168Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Mehmet ATAK
Özet (Çeviri)
viJUST IN TIME AND KANBAN APPLICATION IN AUTOMOTIVEINDUSTRY(M.Sc. Thesis)Cemil DEMIRGAZI UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYMay 2006ABSTRACTToday?s production establishments aim profits enough to keep ontheir continuity. For this reason they have to adapt globalcompetition beside incoming competition environment. To providethis; the firms have to supply goods service for customers. Tomake the facility actions more effective and to be able to reachhigher quality, developments in production technology should befollowed and the product structure of firms must be doneappropriate to these changes and beside automation qualifiedstaff is ruquired. In today?s industry which the lead time seemsshortened and stock costs are not wanted to be in total cost, JustIn Time (JIT) approach appears as an obligation.The philosphy of JIT production generally express to buy rowmaterial how much when it is needed, to product manufacturedgoods that only must be enough for needs. In this system,efficiencys of using stocks and the increase of producktivity areaimed. Efficiency of using stocks starts by buying row materialand ends by leaving the terms of production of manufactured. Thistime interval is throughput time. It is paid importance very much.viiAs a result, transformation time, instead of direct workmanshipand machine hours in traditional method, is used as a bas eforgeneral manufactured costs in JIT production system.In an establishment the most logical way to decrease the cost ofproduction is to destroy reasons that cause waste. In this manner,there will be a decrease in serious dimensions and profitablenesswill be provided. The firms that product in high amounts todecrease the costs, in an unexpected crisis term, they will be leftdestitute with great amounts of stocks at their hand.Science Code : 919Key Words : Just In Time(JIT)Page Number : 168Adviser : Yrd.Doç.Dr. Mehmet ATAK