Üst solunum yollarından izole edilen staphylococcus ve moraxella izolatlarının beta-laktamaz aktiviteleri ve antibiyotik duyarlılıklarının saptanması
Beta-lactamase activities and antibiotic resistance of staphylococcus and moraxella isolated from nasal and throat
  1. Tez No: 180099
  2. Yazar: ÖZNUR ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmada, Dışkapı ve Ulus çocuk hastanesine gelen çocuk hastaların boğazkültürlerinden izole edilen stafilokokların biyokimyasal testlerle adlandırılması,β-laktamaz enzim aktiviteleri, GSBL(geniş spektrumlu beta-laktamaz) veantibiogram duyarlılık testleri yapılmıştır. Ayrıca boğaz kültürlerinden izoleedilen moraxellaların biyokimyasal testlerle adlandırılması, GSBL ve β-laktamaz enzim aktivitelerine bakılmışıtır. Toplam 150 çocuk hastanın boğazkültürlerinden 100 Staphylococcus, 5 Moraxella izole edilmiştir. Araştırmada ensıklıkla S.aureus (%38) tespit edilmiştir. Daha az sıklıkta S.simılans (%19),S.saprophyticus (%18), S.haemolyticus (%13), S.warneri (%12) izole edilmiştir.Moraxellanın cinsiyete göre dağılımı şöyledir: %40'ı kızlardan, %60'ı erkekçocuklardan izole edilmiştir. Stafilokok türlerinin cinsiyete göre dağılımı iseşöyledir: S.aureus'un kızlarda bulunma oranı %40,38, erkeklerde %35,41'dir.S.simulans'ın kızlarda bulunma oranı %17,30, erkeklerde % 20,83 ,S.saprophyticus'un kızlarda bulunma oranı %19,23, erkeklerde %16,66 ,S.haemolyticus'un kızlarda oranı %13,49, erkeklerde %12,5 , S.warneri kızlarda%9,6, erkeklerde %14,58 oranında tespit edilmiştir. Stafilokok ve moraxellabakterilerinin GSBL `lerine bakılmıştır. GSBL'de amoksisilin/klavulonik asit,sefpodokim, aztreonam, seftazidim, seftriakson, sefatoksim antibiyotiklerivkullanılmıştır. 100 Stafilokok izolatından 16 `sının ( % 16 `sının ) genişlemişspektrumlu beta laktamaz enzimi ürettiği saptanırken, 5 Moraxella izolatınıntümünün genişlemiş spektrumlu beta laktamaz enzimi üretmediği saptanmıştır.Boğaz kültüründen izole edilen 100 stafilokok izolatının kullanılanantibiyotiklerden Sulbaktam/ampisilin'e dirençli stafilokok % 4, duyarlı % 96olarak tespit edilmiştir. Stafilokok izolatlarından % 8'itrimethoprim/sulfametaksozole dirençli, % 92'si duyarlı olarak tespit edilmiştir.Stafilokok izolatlarından amikasine % 12 dirençli, % 88 duyarlı olarak tespitedilmiştir. Stafilokok izolatlarından oksasilin'e dirençli % 11, duyarlı % 89olarak tespit edilmiştir. Tüm Stafilokok izolatlarından Vankomisin'e dirençli %8, duyarlı % 92 olarak tespit edilmiştir. Stafilokok ve moraxella izolatlarının β-laktamaz enzim aktivitelerine bakılmıştır. Stafilokok izolatlarından 44'ü (%44)β-laktamaz (+) olarak bulunmuştur. Moraxellaların 5'i (%100) β-laktamaz (+)olarak tespit edilmiştir.Bilim Kodu :203.1.105Anahtar Kelimeler :Stafilokok identifikasyonu, moraxella identifikasyonu,antibiogram, beta-laktamaz, geniş spektrumlu beta-laktamazSayfa Adedi :70Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Güven URAZ
Özet (Çeviri)
In thıs study, typing of isolated from upper tract infectious patients admitted toDışkapı and Ulus Child Hospital, according to phenotypic properties anddetermination of resistance of this Staphylococcus to various antibiotic,extended spectrum beta-lactamases, beta-lactamase enzyme activity were done.Total of 150 child patients 100 Staphylococcus and 5 Moraxella were isolatedfrom upper tract infectious. In this study Staphylococcus species S.aureus(%38), S.simulans (%19), S.saprophyticus (%18), S.haemolyticus (%13),S.warneri (%12) were isolated from upper tract infectious. Staphylococcusspecies in girl patients are: %40,38, %17,30,S.aureus S.simulansS.saprophyticus %19,23, S.haemolyticus %13,49, S.warneri %9,6. Staphylococcusspecies in boy patients: S.aureus %35,41, S.simulans % 20,83, S.saprophyticus%16,66, S.haemolyticus %12,5, S.warneri %14,58. We isolated 5 Moraxellacatarrhalis. We studied antibiotic resistance in all Staphylococcus isolation. It isfound SAM %4, SXT %8, AN %12, OX %11, VA %8 respectively. Activity ofbeta-lactamase enzyme was studied in all Staphylococcus and Moraxella. This isfound in Staphylococcus 44 samples (%44) and 5 Moraxella samples (%100)beta-lactamase positive. And Extended Spectrum Beta Lactamases (ESBL) wasstudied in all Staphylococcus and Moraxella. This found in Staphylococcus 16viisamples (%16), no samples Extended Spectrum BetaMoraxellaLactamases(ESBL) positive.Science Code : 203.1.105Key Words :Staphylococcus identification, moraxella identification,antibiogram, beta-lactamase, extended spectrum beta-lactamasesPage Number : 70Advisers : Prof. Dr. Güven URAZ