Бишкек шаарында COVID-19 инфекциясын пцр методу менен диагностикалоонун жыйынтыктарын талдоо
PCR yöntemi ile bişkek şehrinde COVID-19 teşhisinin sonuçlarının araştırılması
  1. Tez No: 719059
  2. Yazar: AYCAN SADIRBAEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADIRBAY CHEKİROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Kırgızca
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Aralık 2019'da, Dünya Sağlık Örgütü ilk olarak Wuhan'da (Hubei Eyaleti, Çin) solunum sıkıntısı sendromu ile karmaşık bir akut hastalığın tanımlanması konusunda bilgilendirilmiştir. Hastalığa yeni bir koronavirüs türü neden olmuştur. Dünya Sağlık Örgütü COVID-19 ve Uluslararası Virüs Taksonomi Komitesi tarafından - SARS-CoV-2 ismi verilmiştir. 30 Ocak 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19 salgınını bir acil sağlık durumu olarak ilan etmiştir. 11 Mart 2020 tarihinde ise enfeksiyonun hızla yayılması nedeniyle COVID-19 pandemisi olarak ilan edilmiştir. Bu tez projenin amacı, Bişkek'teki COVID-19 hastalarının teşhis sonuçlarını PCR yöntemiyle inceleyip analiz etmek ve Bişkek şehrindeki epidemiyolojik durumun dinamiklerini, enfekte hastaların yaş, cinsiyet özellıklerini, sivil faklılıklarını değerlendirmektir. Dünyanın her bir ülkesınde PCR metodu ile araştırma yaparak hastaları tedavi etmek, izole etmek, teşhis etmek ve önleme gibi problemleri çözmektedirler. Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na ait olan Karantina ve Özellikle Tehlikeli Enfeksiyonlar Merkezi, Viroloji ve Nadir Enfeksiyonlar Laboratuvarı'nda COVID-19 enfeksiyonu için PCR testi yapıldı. 01.05.2020 – 03.31.2021 tarihleri arasında Real-Time PCR metodu ile Bişkek'in Sverdlovskiy ve Birinci May ilçelerindeki hastalardan toplanan 28 863 örnek incelendi. COVID-19 enfeksiyonunun laboratuvar teşhisi için üst solunum biyomateryalleri (orofaringeal ve nazofaringeal sürüntüleri) kullanıldı. Biyolojik materyal, üst solunum yolu enfeksiyonu semptomları (ateş, öksürük, yorgunluk, nefes darlığı, kas ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı v.s.) olanlardan ve COVID-19 ile hasta olanlar ile temaslılardan elde edildi. Üst solunum yollarından elde edilen biyomateryaller, özellikle asemptomatik veya akciğer hastalarında erken enfeksiyonları tespit etmek için kullanılır. Orofaringeal ve nazofaringeal sürüntüleri birlikte bir hastadan (örnek) alınırsa, testin duyarlılığı ve solunum yolu virüslerinin tespitinin güvenilirliği daha da yüksektir. Kombinasyon halinde elde edilen iki numune taşıma sıvısı içinde bir test tüpünde +2° C ve +8° C derecede buzdolapta saklanıldı. Toplanan 28863 numune“Biyogüvenlik”tüm kurallarına uygun olarak Real-Time PCR metodu ile incelendi. Polimeraz zincir reaksiyonu, biyolojik materyallerdeki belirli nükleik asit (DNA/RNA) parçalarını düşük konsantrasyonlarda olsa bile çoğaltan moleküler biyolojideki bir tekniktir. Numunelerden RNA'yı izole etmek için Rusya'da üretilen Amplisens adlı firmanın standartlara uygun RIBO-PREP test kiti kullanıldı. Ters transkripsiyon reaksiyonu için Rusya'da geliştirilen REVERTA-L reaktif kompleksi kullanıldı. Amplicens firmasının Amplicens Cov-Bat-FL reaktif kompleksi hibridizasyon floresan DNA tespiti ile Real-Time amplifikasyon işlemi için kullanıldı. Toplam 28 863 örneğin 3255'i pozitif ve 25575'i negatif olduğu incelendi. PCR teşhisinin sonuçlarına dayanarak, Bişkek şehrinin Sverdlovsk ve Birinci May ilçelerindeki epidemiyolojik durum dinamikleri, yaş, cinsiyet ve sivil farklılık özellikleri boyunca analiz yapıldı. Ayrıca, 05.01.2020 ile 03.31.2021 tarihleri arasındaki aylara ait çalışmanın sonuçlarına dayanarak, Bişkek şehrinde COVID-19 enfeksiyonunun epidemiyolojik durumunun değerlendirmesi yapıldı. 05.01 – 31.12.2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen PCR teşhis sonuçlarına ve laboratuar verilerine göre Bişkek'in Sverdlovskiy ve Birinci May ilçelerinde COVID-19 enfeksiyonu ile hasta olanlar sayısı en fazla Haziran ayında (7604 vaka) ve Temmuz'da (4074 vaka) olduğu analiz edildi. Haziran ayında kaydedilen 7604 hastanın 738'i pozitif ve kalan 6835'si negatif olduğu incelendi. Bu dönem, Bişkek'teki epidemiyolojik durumun dinamiklerinin“akut dönemi”olarak adlandırılabilir. Bu epidemiyolojik durumun dinamikleri, Ağustos-Eylül aylarında kaydedilen 7604 vakadan 1468-815 vakaya inerek istikrar kazandı. Ancak Ekim ayından bu yana COVID-19 ile enfekte olan hasta sayısı tekrar yükselmeye başladı. Ekim ayında 2237 hasta kayıt oldu ve 279 pozitif ve 1988 negatif sonuç olarak bulundu. Kasım ayında 3403 vaka, 851 COVID-19 enfeksiyonu vakası ve kalan 2552 hastanın PCR sonuçları negatif olarak değerlendirildi. Aralık ayında toplam talep sayısı 3341, olumlu sonuç - 445 vaka, olumsuz sonuç - 2895 vaka oldu. 01.01 - 31.03.2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen PCR analizi sonuçları 01.05 -31.12.2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen PCR analizi sonuçlarıyla karşılaştırıldığında, Şubat ayında genel semptomları olan kayıtlı hasta sayısı 1585, 62 COVID enfeksiyonu vakası , negatif olanların sayısı 1523. Mart ayında toplam 998 hasta kayıt oldu, 132 pozitif ve 866 negatif sonuç olarak değerlendirildi. 2021'in başında (Ocak, Şubat, Mart ayları) Bişkek'in Sverdlovskiy ve Birinci May ilçelerinde epidemiyolojik durumun dinamikleri nispeten istikrarlı olarak değerlendirilebilir. Toplam 28863 örnek PCR metodu ile incelenerek analiz edildi ve sürüntü uygulanan hastaların yaşlarına göre COVID-19 enfeksiyonu teşhisi yapıldı. Kayıtlı 28863 kayıtlı hastanın 3206'sı (%11) çocuk (0-17 yaş), 14479 (%50) 18-44 yaş, 3538 (%12) 60-74 yaş, 75-90 yaş 672 (2.3%) olduğu analiz edildi. 90 yaş üstü olan hastalar sayısı 30 kişiyi oluşturuyordu (0,1%). Bu analize dayanarak, 18 ile 44 yaşları arasında en yüksek hasta sayısı 14479 kaydedildi ve bunlardan 1439'u pozitif . Orta yaşlılar 6938 kişi kaydedilip içinen 779 pozitif sonuçlu olarak toplam 28863 hastanın 11% tuttu. 1) en fazla kayıtlı vaka sayısı: 14479 yaşında, 18-44 yaş arası, 1439'u enfekte; 2) Çok sayıda kayıtlı vaka sayısı: orta yaş – 6938 vaka, enfekte sayısı - 779; 3) Orta sayıda kayıtlı vaka sayısı: çocuklar 3206 vaka, 351'i enfekte ve 3538 sayıda yaşlı olanlar kaydedildi, pozitif sonuç sayısı - 544; 4) Az sayıda kayıtlı vaka sayısı: yaşlılar (75-90 yaş) - sayı 672'ye ulaştı ve 2.3% tuttu, pozitif sonuç sayısı - 138. 90 yaşın üzerindeki hasta sayısı - 30'a kadar ( % 0.1) ve 4 tanesinin enfekte olduğu incelendi. Araştırma süresinde 28863 örneğin sonuçlarına göre semptomlarla test yaptırmaya gelen hastalara ve pozitif sonuçluların cinsiyet özellıkleri analiz edildi. Analize alınan 28863 hastanın 16346'sı (%56) kadın ve 12517'si (% 43) erkekti. Kadınlardan 16346'dan 1774'ü pozitif, erkek hastalardan 1481'i pozitif sonuçlu oldu. Sonuçlar, toplam semptomatik kadın hasta sayısının ve COVID-19 enfeksiyonu olan hasta sayısının erkek hastalardan %13 daha fazla olduğunu gösterdi. Kırgızistan'daki COVID-19 enfeksiyonunun epidemiyolojik durumunu Mart 2020 ile 31 Mart 2021 arasında tahmin ederek, Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından verildiği bilgilere göre, Kırgızistan'da COVID-19 ile enfekte toplam hasta sayısı 88 809, ve ölüm sayısı 1499. 01.05.2020 ve 31.03.2021 tarihleri arasında Bişkek'in Sverdlovskiy ve Birinci May bölgelerindeki RSKiOOI viroloji laboratuvarı tarafından kaydedilen 28863 örneğin PCR teşhisini gerçekleştirdi. Laboratuvar tarafından COVID-19 veritabanına kaydedilen 28863 numuneden 3255'i pozitif (enfekte) ve 25575'i negatif diye tanımlandı. 31 Mart 2021 - 3255 vaka itibariyle genel istatistiklerin analizinde tanımlanan pozitif sonuçların sayısı, Bişkek'te kayıtlı toplam pozitif PCR hastası sayısının % 4 oluşturdu. Bişkek'in Birinci May ve Sverdlovskiy bölgelerindeki epidemiyolojik durumun dinamiklerinin 01.05 - 31.12.2020 dönemi için analizi, PCR sonuçlarına göre yapılmıştır. Haziran ve Temmuz aylarında pozitif PCR sonuçlarının sayısına göre, en fazla enfekte hasta sayısı Haziran'da kaydedildi - 7604 kayıtlı hastadan 738'i, Temmuz'da - 4074 kayıtlı hastadan 540'i pozitif. Ülkemizde bu dönem, COVID-19 enfeksiyonunun yayılmasının“birinci dalgası”olarak adlandırılabilir. Ağustos ayında veri tabanına kayıtlı hasta sayısı 1468, PCR pozitif hasta sayısı - 17, Eylül'de 2 PCR pozitif olmak üzere 815 numune, Ekim - 279'u pozitif PCR olmak üzere 2237 numune incelendi. Bu ülkedeki COVID-19 ile epidemiyolojik durumun Ağustos-Eylül-Ekim aylarında istikrarlı olduğunu göstermektedir. Kasım ve Aralık aylarında çeşitli etkenlere bağlı olarak enfeksiyon sayısı yeniden yükselmeye başladı. Kasım ayında, 851'i enfekte olan 3403 örnek incelendi. Aralık ayı itibariyle 3341 örnekten 445'inde PCR sonucu pozitif çıktı. Bu Kırgızistan'daki epidemiyolojik durumun dinamiklerinde bir artış olarak kabul edilebilir. 01.01-31.03.2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen PCR çalışmasında, Ocak ayında 1946 numune incelendi ve 161 enfeksiyon kaydedildi ve Şubat ayında 62'si pozitif PCR sonucu veren 1585 numune test edildi. Mart ayında 998 numune incelendi ve 132 hasta kaydedildi. Bu 3 ay boyunca epidemiyolojik durumun dinamikleri nispeten istikrarlı olarak değerlendirildi. 2020-2021 yıllarında 01.05-31.03 tarihleri arasında gerçekleştirilen PCR teşhis sonuçlarına göre hastaların yaşı da analiz edildi. Yaş kategorileri Dünya Sağlık Örgütü'nün sınıflamasına göre gruplara ayrılmaktadır: 0-17 yaş, 18-44 yaş, 45-59 yaş, 60-74 yaş, 75-90 yaş, 90 yaş ve üstü. Kayıtlı 28863 hastanın 3206'sı (%11) çocuk (0-17 yaş), 14479 (%50) - 18-44 yaş, 6938 (%24) - 45-59 yaş, 60-74 yaş - 3538 (%12), yaşlı 75-90 yaş arası 672 (%2.3) vb. 90 yaş üstü kişiler 30 kişiden oluşuyordu (%0,1). Sonuçların analizine dayanarak, COVID-19 semptomlarından şüphelenilen 18-44 yaşları arasında en fazla sayıda (14479) hastanın kayıtlı olduğu ve bunlardan 1439'unun enfekte olduğu tespit edildi. Bu rakamlar, 18-44 yaş arası kişilerin ülkedeki en aktif ve çalışma durumundaki insanlar olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, bu yaştaki çok sayıda insan, yaşamdaki aktiviteleri, sosyal bağlantıları ve bir dereceye kadar sağlık düzeyleri nedeniyle kayıt altına alınmaktadır. 45-59 yaş arası kayıtlı hasta sayısı 779'u enfekte olmak üzere 6938'e ulaştı. Emek faaliyeti açısından, orta yaşlı insanlar yalnızca gençlerden sonra ikinci sıradadır. Dolayısıyla toplumun bu tabakasında sosyal etkileşim ve iletişim düzeyi daha aktiftir ve sağlık açısından bu yaşta daha fazla hastalık ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak, bu yaş grubundaki kayıt sayısının yüksek olmasının sebeplerinin yukarıda sayılan faktörler olduğunu not ediyoruz. Genel istatistiklere göre bu yaş grubundan daha fazla ölüm var. Bişkek'in Birinci May ve Sverdlovskiy bölgelerindeki COVID-19 hastaları arasındaki sivil farklılıkların analizinin sonuçlarını analiz edildi. Laboratuvarda test edilen 28863 numuneden 290 yurttaştı. Kazakistan, Özbekistan, Türkiye, Azerbaycan, Tacikistan, Rusya, Almanya, Ukrayna, ABD, Kuzey Kore, Hollanda, Çin, Pakistan, Ürdün, Afganistan, İngiltere, Filipinler, Mısır, İran, Litvanya ve Endonezya'nın kayıtlı vatandaşları. Üs'te kayıtlı en fazla yabancılar Kazakistan, Özbekistan, Türkiye ve Rusya vatandaşları. Kazakistan'ın kayıtlı vatandaş sayısı - 129, enfekte sayısı - 7; Rusya'nın kayıtlı vatandaş sayısı - 106 kişi, enfekte kişi sayısı - 21 kişi; Özbekistan'ın kayıtlı vatandaş sayısı - 11, tümü negatif PCR sonucu; 11 kayıtlı Türk vatandaşı ve 2 enfekte olan hastalar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In December 2019, the World Health Organization was first informed in Wuhan (Hubei Province, China) of the identification of a complex acute illness with respiratory distress syndrome. The disease was caused by a new coronavirus, the disease was named by the World Health Organization COVID-19, and the International Committee on Virus Taxonomy - the SARS-CoV-2 virus [3]. On January 30, 2020, the World Health Organization declared the COVID-19 outbreak a health emergency. On March 11, 2020, the COVID-19 pandemic was declared [5] due to the rapid spread of the infection. The purpose of this dissertation project is to study and analyze the results of diagnostics of patients with COVID-19 in Bishkek by the PCR method, assess the dynamics of the epidemiological situation in Bishkek, age, sex, structural and external characteristics of infected patients. Patients around the world have been screened for COVID-19 using PCR to treat, isolate, diagnose, prevent, predict and treat patients. in problem solving. A PCR test for COVID-19 infection was carried out at the Laboratory of Virology and Rare Infections of the Center for Quarantine and Highly Dangerous Infections of the Ministry of Health of the Kyrgyz Republic. In total, during the period from 01/05/2020 to 03/31/2021, during real-time PCR, 28,863 samples from patients of the Sverdlovsk and Pervomaisky districts of Bishkek were examined. For laboratory diagnosis of COVID-19 infection, biomaterials from the upper respiratory tract were used: nasal and pharyngeal swabs in accordance with the recommendations of the World Health Organization and Russian regulatory documents. The biological material was obtained from patients with symptoms of upper respiratory tract infections (fever, cough, fatigue, shortness of breath, muscle pain, sore throat, headache) and patients with COVID-19 infection, who were referred to family medicine centers instead. at the place of residence and applied for treatment. Biomaterials from the upper respiratory tract are used to detect early infections, especially in asymptomatic or lung patients. If a sample is taken from a patient in combination with the nasal cavity and larynx, the sensitivity of the test and the reliability of the detection of respiratory viruses will be higher. The two samples obtained in combination were stored in a test tube in the transport liquid. The samples were identified in real time by PCR in compliance with all the rules of“Biosafety”. Polymerase chain reaction is a technique in molecular biology that reproduces certain fragments of nucleic acid (DNA / RNA) in biological materials at low concentrations. To isolate NC from the samples, we used the RIBO-PREP test system by Amplisens, which complies with the standards imported from the Russian Federation. For the reverse transcription reaction, the REVERTA-L reagent complex developed in Russia was used. The Amplicens Cov-Bat-FL reagent complex from Amplicens was used for a real-time amplification process with hybridization fluorescence DNA detection. Of the 28,863 samples, 3,255 were positive and 25,575 negative. Based on the results of PCR diagnostics, an analysis of the dynamics of the epidemiological situation, age, gender and civil differences in the Sverdlovsk and Pervomaisky districts of Bishkek was carried out. Also, based on the results of the study for the months from 05.01.2020 to 03.31.2021, an assessment of the epidemiological situation of COVID-19 infection in the city of Bishkek was carried out. According to the results of PCR diagnostics carried out from 05/01 to 12/31/2020, the number of patients with symptoms of COVID-19 infection in the Sverdlovsk and Pervomaisky districts of Bishkek corresponds to June (7604 cases) and July (4074 cases) according to the laboratory. 19 showed his arrival. Of the 7,604 patients enrolled in the database in June, 738 were diagnosed with COVID-19, and the remaining 6,835 patients were PCR negative. This period can be called an“acute period”of the dynamics of the epidemiological situation in Bishkek. The dynamics of this epidemiological situation has stabilized, having decreased from 7604 cases registered in August-September to 1468-815 cases. However, since October, the number of people infected with COVID-19 began to rise again. In October, 2237 patients turned up, 279 positive and 1,988 negative results were found. In November, there were 3403 cases, 851 cases of COVID-19 infection, and the remaining 2552 patients had negative PCR results. In December, the total number of requests was 3341, positive results - 445 cases, negative results - 2895 cases. Results of PCR analysis carried out from 01.01 to 31.03.2021 Compared with the results of PCR analysis performed from 01.05 to 31.12.2020, the number of registered patients with general symptoms in February was 1585, including 62 cases of COVID infection -19, negative 1523 cases. In total, 998 patients turned up in March, 132 positive results and 866 negative ones. The dynamics of the epidemiological situation in the Sverdlovsk and Pervomaisky districts of Bishkek at the beginning of 2021 (January, February, March) can be assessed as relatively stable. A total of 28,863 samples were analyzed for PCR, and patients who had swabs were diagnosed with COVID-19 infection by age. Of the 28,863 registered patients, 3206 (11%) children (0-17 years old), 14479 (50%) 18-44 years old, 3538 (12%) 60-74 years old, 75-90 years old 672 (2.3% ) and older. Persons over 90 years old made up 30 people (0.1%). Based on this analysis, the largest number of patients aged 18 to 44 years old (14,479) were registered, of which 1,439 cases were registered at the highest level. In addition, 6938 cases of middle-aged persons and 2 middle-aged persons with a positive level of infection were detected, or 11% of the total number of registered patients. 1) the largest number of registered cases: 14479 years old, aged 18-44, including 1439 infected; 2) the largest number of registered cases: average age - 6938, of which the number of infected - 779; 3) The average number of registered: children - 3206, of whom 351 infected and 3538 elderly, the number of positive results - 544; 4) A low number of registered cases: elderly (75-90 years old) - the number reached 672 and amounted to 2.3%, the number of positive results - 138. And the number of patients over 90 years old - up to 30 (0.1%), and 4 out of they turned out to be infected. A total of 28,863 samples were analyzed for the sex structure of registered patients. Of the 28,863 patients enrolled in the analysis, 16,346 (56%) were women and 12,517 (43%) were men. Of the 16,346 female patients, 1,774 were diagnosed with COVID-19 and 1,481 were men. The results showed that the total number of symptomatic female patients and the number of patients with COVID-19 infection were 13% higher than those of male patients. Estimating the epidemiological situation of COVID-19 infection in Kyrgyzstan from March 2020 to March 31, 2021, according to the Ministry of Health and Social Development of the Kyrgyz Republic, the total number of patients infected with COVID-19 in Kyrgyzstan is 88 809, and the number of deaths is 1499 From 05/01/2020 and 03/31/2021, the laboratory of virology of the RCC in the Sverdlovsk and Pervomaisky districts of Bishkek carried out PCR diagnostics of 28,863 samples. Of the 28,863 samples recorded by the laboratory in the COVID-19 database, 3,255 were infected and 25,575 were negative. The number of positive results identified in the analysis of general statistics as of March 31, 2021 - 3255 cases, amounted to 4% of the total number of positive PCR patients registered in Bishkek. Analysis of the dynamics of the epidemiological situation in the Pervomaisky and Sverdlovsky districts of Bishkek for the period from 01.05 to 31.12 2020 was carried out based on the results of PCR. By the number of positive PCR results by months in June and July, the largest number of infected patients was registered, in June - 738 out of 7604 registered patients, in July - 540 out of 4074 registered patients. In our country, this period can be called the“first wave”of the spread of COVID-19 infection. In August, the number of registered patients in the database was 1468, the number of patients with positive PCR - 17, in September 815 samples were examined, of which 2 were positive PCR, in October - 2237 samples, of which 279 were positive PCR. Th