Senkron buck dönüştürücü ile elektroliz olayı
Designing an electrolyses system with Dc/Dc buck convertor
  1. Tez No: 180116
  2. Yazar: MUSTAFA ERGİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TİMUR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik enerjisini,hidrojen üretmek için elektroliz yapmak amacıyla kullanan bir senkrondüşüren (senkron Buck) dönüştürücü tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Butopoloji, genelde giriş geriliminin 12 V dc, elektroliz için gerekli dc gerilimin 2 Vdc civarında olması nedeniyle seçilmiştir. Normal düşüren dönüştürücülerde,düşük gerilimlerde çalışırken elemanların üzerinde karşılaştırılabilir düzeydebir gerilim düşümü olduğundan, verim düşük olur. Dönüştürücü 25 A çıkışverebilecek biçimde tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen devre,elektroliz amacıyla denenmiş, denemelerde iki farklı elektrot levhasıkullanılarak farklı elektrot açıklıklarının çalışmaya etkisi incelenmiştir. Tezdeayrıca, kapsamlı bir sayısal benzetim çalışması yapılmıştır.Bilim Kodu :905.1.033Anahtar Kelimeler :Senkron anahtarlama, elektrolizSayfa Adedi :102Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. M. Timur AYDEMİR
Özet (Çeviri)
synchronous buck dc-dc converter that can be used to produced hydrogenthrough electrolysis by using the energy from renewable energy sources hasbeen designed and implemented. The reason for selecting this topology is thefact that the voltage level at the output of renewable sources such as solar cells isabout 12 V dc, and the voltage level required for electrolysis is about 2 V dc.Normal buck converters have low efficienct at low output voltages since thevoltage drops on the components are comparable to the output voltage. Theconverter has been designed for and tested at 25 A. It was used for electrolysiswith two different electrodes and the effect of electrode opening on theoperation was observed. The thesis also includes a complete simulation study.Science Code :905.1.033Key Words :Senkron switching, electrolysesPage Number :102Adviser :Yrd. Doç. Dr. M. Timur AYDEMİR