Uçuş kazalarının önlenmesi amaçlı görev planlamasında risk yönetimi
Risk management in mission planning to prevent flight accidents
  1. Tez No: 180117
  2. Yazar: ERCAN BARLAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKİ DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada askeri uçuş görevlerinde uçuş kazalarının azaltılmasınayönelik bir risk yönetim programı gerçekleştirilmiştir. Öncelikle uçuşesnasında meydana gelen kazaların nedenleri araştırılmış ve riskgrupları sıralanmıştır. Sonra bu risk gruplarına değerlendirme notlarıverilmiştir. Herhangi bir görev öncesi planlamada, komutan risk analiziyaptıktan sonra uçuşa gidebilecek pilotları seçmektedir. Klasikyöntemle yapılan görev planlamasında tecrübeye dayalı bir yöntembenimsenmektedir. Bu durum insan kaynaklı uçuş kazalarının meydanagelmesine sebep olmaktadır.Yapılan bu çalışmada göreve gidecek pilotların seçiminde bilgisayarprogramından faydalanılmaktadır. Programda risk değerleri ve pilotlarınuçuş özellikleri bilgisayara aktarılmıştır. Komutan uçuş şartlarına göregörevde karşılaşılabilecek tehlikelerin risk değerlerini seçmekte veprogram veri tabanında kayıtlı güncel pilot bilgilerinden görevin riskinikarşılayabilecek uygun pilotların listesini vermektedir.Program güncellemeye açık olup yeni risk grup ve değerleri ile pilotbilgilerinin girilebilmesini sağlamaktadır. Yapılan çalışma uçuşgörevlerine çıkacak pilotların seçiminde hızlı ve doğru kararlar vermeyisağlayacaktır. Ayrıca yapılan görev risk yönetim programı ile uçuşkazalarında önemli faktörler olan idari ve insan kaynaklı hatalarınazalacağı değerlendirilmektedir.Bilim Kodu : 919Anahtar Kelimeler : Risk yönetimi, görev planlaması, risk matrisSayfa Adedi : 98Tez Yöneticisi : Yrd Doç. Dr. Şevki DEM RBAŞ
Özet (Çeviri)
In this study, a risk management program has been developed toprevent the flight accidents that occur during military flight. First of all,the reasons of the accidents occurred during flights were investigatedand then risk groups were put in order. Evaluation notes were thengiven for each risk group. In any of the pre-mission planning,commander makes a risk analysis and then chooses the suitable pilotsfor the flight. In a mission planning, which is made by classical method,an experience-based method is adopted. This method causes flightaccidents due to human factor.In this study, in the selection process of the pilots to undertake themission, computer programming has been used. In the program, riskvalues and pilots? flight characteristics are available. Commander canchoose the risk values of the dangers during the mission that maycome across according to the flight conditions, and by benefiting fromthe updated pilots? information in the program database, the user canprovide a list of suitable pilots who can meet the risk of mission.Program is open for updating and it enables the input of new riskgroups, their values and pilots? information. This study will allow itpossible to make rapid and accurate decisions in the selection of thepilots who are eligible to go for flight missions. It is also consideredthat mission risk management program will reduce administrative andhuman based faults, which are important factors in flight accidents.Science Code : 919Key Words : Risk management, mission planning, risk matrixPage Number : 98Adviser : Assoc. Prof. Dr. Şevki DEM RBAŞ