Küçük ve orta ölçekli işletmeler için web tabanlı ERP uygulamaları
Web based ERP applications for small and medium sized enterprises
- Tez No: 180152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde büyük işletmelerin neredeyse tamamı, iş süreçlerininentegrasyon ve otomasyonunu sağlayan Kurumsal Kaynak Planlama (ERP)yazılımlarını kullanmaktadır. Dünyada ki işletmelerin %99'unu oluşturan Küçük veOrta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) için ERP yazılımlarının sayısı da teknolojininucuzlaması, internet ve elektronik ticaretin yaygınlaşması ile artmaya başlamıştır.Bu çalışmada KOBİ'ler için bir Web Tabanlı ERP modeli ve prototipuygulama geliştirilmiş olup, KOBİ'lere sağladığı faydalar üzerinde durulmaktadır.Çalışmanın başlangıcında ERP ve KOBİ kavramları incelenmekte, takip edenbölümlerde ise Web Tabanlı ERP ve sağladığı faydalar üzerinde durulmaktadır.Çalışmanın sonraki bölümünde uygulamanın geliştirilmesinde kullanılanyazılımlar hakkında bilgi verilmekte, daha sonraki bölümde de geliştirilenuygulamaya ait bilgiler yer almaktadır.Çalışmanın sonucunda Web Tabanlı ERP'nin KOBİ'lere en uygun çözümolduğu ve yazılım şirketlerinin de bu konu üzerine eğilmeye başladıkları sonucunaulaşılmıştır.Anahtar Sözcükler : ERP, KOBİ, Web Tabanlı ERPii
Özet (Çeviri)
Nowadays, almost all of the large sized enterprises use Enterprise ResourcePlanning (ERP) Software which provides integration and automation of businessprocesses. For Small and Medium Enterprises (SME) constituting %99 of theenterprises wordwide, the number of ERP softwares began to increase as thetechnology became cheaper, internet and electronic commerce became wiser.In this study, a web based ERP model and a prototype application for SME?swere developed and its advantages for SME?s are mentioned.In the beginning of the study, ERP and SME concepts are mentioned, in thefollowing chapters it is focused on Web Based ERP and its advantages.In the next chapter of the study, information about the softwares, that wereused to develop the application, was given, in the next chapter information about thedeveloped application was given.As a result of the study, it was found that Web Based ERP is the mostsuitable solution for SME?s and software vendors began to show more interest onthis topic.Key Words : ERP, SME, Web Based ERPiii