Adsorptif katodik sıyırma voltammetrisi ile antimon tayini
Antimony determination by adsorptive cathodic stripping voltammetry
- Tez No: 180151
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ NAKİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, morin ve kloranilik asit reaktifleri kullanılarak adsorptif katodik sıyırmavoltammetrisi ile antimon (III) tayin koşulları optimize edilmiştir. Morin ve kloranilik asityöntemleri için elde edilen belirtme alt sınırı, tayin sınırı ve doğrusal derişim aralığı sıra ile0,836 µg/L, 2,79 µg/L, 2,79-9 µg/L ve 0,732 µg/L, 2,44 µg/L, 2,44-25 µg/L'dir.Kloranilik asit yöntemi değişik su örneklerine ve katı atık örneğine uygulanmıştır. Buörneklere değişik miktarlarda antimon (III) katılmış ve geri kazanımlar %47 ile % 120aralığında bulunmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Adsorptif katodik sıyırma voltammetrisi, antimon (III), morin,kloranilik asit, su örnekleri, katı atık örneği
Özet (Çeviri)
In this study, antimony (III) determination conditions was optimized by adsorptivecathodic stripping voltammetry using morin and chloranilic acid reagents. The detectionlimits, quantification limit and linear range for both of the methods were calculated from thecalibration curve obtained as 0,836 µg/L, 2,79 µg/L, 2,79-9 µg/L ve 0,732 µg/L, 2,44 µg/L,2,44-25 µg/L, respectively. The chloranilic acid metod was applied to various watersamples and a solid waste sample. The recoveries for all of the samples were found to bebetween %47 and %120.KEY WORDS: Adsortive cathodic stripping voltammetry, antimony (III), morin, chloranilicacid, water samples, solid waste sample