Radyal sıcaklık dağılımı etkisinde bulunan, fonksiyonel derecelendirilmiş malzemeden yapılmış içi dolu bir silindirde ısıl gerilme analizi
Thermal stress analysis for a functionally graded solid cylinder under the effect of a radially varying temperature distribution
- Tez No: 180167
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜFİT GÜLGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, radyal sıcaklık dağılımı etkisinde olan, FonksiyonelDerecelendirilmiş bir Malzeme'den (FDM) yapılmış içi dolu bir silindirüzerinde oluşan gerilme bileşenleri, gerinimler ve radyal yerdeğiştirme; Hookekanunu, denge denklemleri ve uygunluk denklemi kullanılarak çözülmüştür. çidolu FDM silindirin malzeme özellikleri, radyal yönde değişen fonksiyonlarşeklinde belirlenmiştir. Malzemenin bir FDM olması sebebiyle, içerdiği metal veseramik malzemelerin karışım oranlarına bağlı olarak değişen Elastisitefonksiyonu, ısıl iletim fonksiyonu ve ısıl genleşme fonksiyonunun, gerilme vegerinim bileşenleri ve radyal yerdeğiştirme üzerindeki etkileri incelenmiştir.Tresca akma şartından faydalanılarak homojen izotropik bir silindir ile FDMsilindirde referans yüzey sıcaklığı ve konvektif ısıl sınır şartından birini içerenkoşullarda, ısıl yükler nedeniyle meydana gelen gerilme ve gerinim bileşenlerikarşılaştırılmış, bu iki tipteki silindirde plastik akmaya neden olan kritikhacimsel iç enerji üretim değerleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the stress, strain components and radial displacement areanalytically calculated for a functionally graded solid cylinder, which is underthe effect of a radially varying temperature distribution with the use of Hooke?sLaw, equations of equilibrium and compatibility equation. Material propertiesfor the functionally graded cylinder are defined to be functions which dependon radius. Since the material is functionally graded, the effects of elasticityfunction, thermal conductivity function and thermal expansion coefficient onthe stress and strain components are examined. By using Tresca?s yieldcriterion, stress and strain components which arise in a homogenious isotropicand a FGM cylinder under the same working conditions which include eitherreference surface temperature or convective thermal boundary conditions arecompared with each other, and critical values of volumetric internal energygeneration parameters which cause plastic yielding at these two types ofcylinder are calculated.