Trafik kazalarının nedenleri ve önlenmesinde halkla ilişkilerin önemi
A Causes of traffic accidents and importance of public relations activities in prevention
  1. Tez No: 180204
  2. Yazar: AYHAN DEMİRÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez çalışmasındaki amacımız ülkemizdeki trafik kazalarının nedenleriniaraştırmak ve özellikle de bu sebepler içerisinde trafik polisleri ve vatandaşarasındaki iletişim kopukluklarının tespit edilmesini sağlamaktı. Uyguladığımızanket çalışması ile trafik polisleri ve vatandaş arasında ciddi bir biçimdeiletişimsizlik olduğunu ve vatandaşın trafik polislerine bakışının olumsuzolduğunu tespit ettik. Sonuç olarak ta halkla ilişkilerin öneminin kavranması vetoplum destekli trafik polisliği uygulamaları kullanılarak vatandaş ile iyi biriletişim sağlanabileceği ve toplum destekli polislik uygulamalarınınyaygınlaştırılarak trafik güvenliğinin sağlanması için çözümler aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to identify the causes of traffic accidentsin Turkey. In fact, specific efforts have been devoted to determine andsingle out the role of miscommunications between police officers andcitizens during such accidents.Our survey results have clearly shown that there is a serious level of thelack of communication between aforementioned parties; consequently,citizens have negative attitudes towards traffic police officers.As a result, we concluded and advised in our study that police should realizeand understand the importance of public relations; therefore, utilize andspread more community-oriented methods and strategies while providingtraffic services in order to establish sound communications with citizens, aswell as to increase traffic safety.