İşletmelerde kullanıcı profiline uygun yazılım tespiti üzerine bir yöntem önerisi
A Proposal of method on deciding to determine convenient software for the user profile
  1. Tez No: 180203
  2. Yazar: HACI ALİ DURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde, kuruluşlarda hizmet veren yazılımlar ve bu yazılımları kullananpersonel arasındaki etkileşimden doğan verilerin veri tabanlarından bilgi keşfiyaklaşımları yardımıyla değerlendirilmesi ve yeni yazılım temini ihtiyacıdoğduğunda bu değerlendirmelerin kullanılmasına yönelik bir yöntem önerisiyapılmıştır.Özellikle kurumsal kaynak planlama gibi büyük ölçekli yazılımlarda satın almave yazılım maliyetleri, donanım maliyetlerinin önüne geçmektedir. Bu gerçeğingetirdiği doğal bir sonuç olarak, yazılım geliştirme çalışmalarında modern ürüntasarımı anlayışının hedefi olan müşterinin ihtiyaçlarını gözönüne alan çağdaşmetodolojiler ile analiz (ürün gereksinimlerinin belirlenmesi) ve tasarımsüreçleri gerçekleştirilmektedir.Bu tezde, kuruluşun kullanıcı profili, kullanılan yazılımların özellikleri veyazılım ile kullanıcı arasındaki etkileşimden doğan verilerin toplanarakkullanıcı ortamına en uygun yazılım gereklerinin tespit edilebilmesi için örnekuygulama ve verilerle bir yöntem önerisi sunulmaktadır. Yöntem, temel olarakkuruluşta görevli personelin, kullandığı yazılımla ilgili bir sorunla karşılaşmasıdurumunda çağrı merkezini araması sonucunda elde edilen çağrı merkezikayıtlarının veri madenciliği uygulamaları ile incelenmesi çalışmalarınıiçermektedir. Önerilen bu yöntem ile, her kuruluş doğru yazılımı seçmekamacıyla, kendi kullanıcı profiline uygun yazılım ve kullanıcı isterlerini kendiuygulama araçları ile belirleyebilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, a method for the evaluation of the data, emerging from theinterrelation between the softwares serving in an enterprise and the staff usingthose softwares, with the help of knowledge discovery in the databases havebeen suggested and when a new software procurence is needed, the use of thismethod would be helpful.The operations cost of the Information Technology products, especially theEnterprise Resource Planning systems have been taking the frontier linesamong the other information technology set up and maintaining costs. As anatural consequence of this trend, today the analysis (identifying therequirements of product) and design processes of softwares has been conductingwith modern software development methodologies which take the customers?requirements as a main object of the contemporary product design studies.In this study, by means of collecting the data about the properties of thesoftware in the company, the personel profile of the users and the call centerrequests which shows the user-software interaction details, a method will besuggested to buy or develop most convenient software for the company. Thismethod contains basically the study on the analysis of the call center datasusing data mining techniques. By means of this method, every company canfigure out his software properties which are most convenient for the userprofile and also user requirements.