Dişli çarkların web tabanlı eğitimi
Web based education for gears
  1. Tez No: 180205
  2. Yazar: MURAT ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İnternet, bilgisayar teknolojisinin günümüzdeki en önemli ürünü olarakkarşımıza çıkmaktadır. Yeni teknolojilerin ve Web tabanlı eğitim ortamlarınınhızla gelişimi, özellikle üniversitelerde verilen derslerin aktarımı yönündendaha da önem kazanmıştır. Çalışmada, Web tabanlı eğitim ile ilgili alantaraması yapılarak ?Makina Elemanları? dersi konularından olan dişli çarklar,Web tabanlı eğitim kapsamında internette yayınlanarak, zamandan vemekandan bağımsız şekilde dersin internet ortamında daha etkin ve verimli birşekilde eğitimi ve öğretimi amaçlanmıştır. Sonuç olarak, zaman ve mekankısıtlamaları ortadan kaldırmak suretiyle öğrencilerin hem rehber öğretimelemanları yardımıyla hem de kendi kendilerine düz, helis, konik dişliler ilesonsuz vida ve karşılık dişlileri konularını tasarım yapmaya yönelik temelbilgilerle öğrenmeleri sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Internet is the most important product of the computer technology. The fastdevelopments of the new technologies and the Web-Based Education Systemshave increased the importance of giving courses especially to universitystudents. In this study, the literature of web based education was searched andweb based education of gears subject which is a subject of machine elementswithout time and place restrictions, teaching and learning of this subject ininternet environment were aimed. As a result, the students have been providedto learn the subject for basic knowledge design together with their lecturer orthemselves without time and place restrictions.