Havacılıkta yaklaşma iniş kazalarının analizi ve alınması gereken tedbirler
Analysis of approach landing accidents in aviation and required measures to be taken
  1. Tez No: 180223
  2. Yazar: UĞUR SERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı; havacılık kazalarına farklı bir bakış açısıyla,kazanın meydana geldiği uçuş safhalarını, yaklaşma ve inişsafhasındaki kazaları inceleyip, bu safhada meydana gelen kazalarınazaltılması için alınması gereken tedbirleri ortaya koymaktır. Çalışmadasadece sivil hava taşımacılığında meydana gelen ve ölümle sonuçlananhavacılık kazaları incelenmektedir. Çalışmada kullanılan istatistikibilgiler için merkezi Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan UçuşEmniyet Vakfı'nın, Boeing firmasının, ICAO'nun raporlarından veistatistiksel bilgilerinden istifade edilmiştir. Ayrıca Türk havataşımacılığında kayıtlara geçmiş ölümle sonuçlanan on dört kazasıUluslararası Sivil Havacılık Örgütünün (ICAO) yayımlamış olduğusirkülerlerden alınarak incelenmiştir. Yaklaşma ve iniş kazalarınınsebepleri incelenmiş, ICAO ve Birleşik Havacılık Kuralları (JAR) gereğiuyulması gereken kurallar ve tavsiyeler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine aviation accidents from adifferent point of view, flying phase that accident happen, approach andlanding accidents and to bring up required measures to be taken forreducing approach and landing accidents. Only aviation accidents,occurred in civil air transportation with fatal results, have beeninvestigated in this research. The statistic used in this document hasprofit from Flight Safety Foundation in USA, Boeing company,International Civil Aviation Organization (ICAO) reports and data. Also,fourteen Turkish air transportation fatal accidents, published in ICAOcircular, have been examined. The reasons of approach and landingaccidents have been investigated, and also recommendations and rulesput forth in accordance with ICAO and Joint Aviation Requirements(JAR)..