Fotovoltaik sistemler için gerçek zamanlı bir izleme merkezi tasarım ve uygulaması
Design and implementation of a real time monitoring center for photovoltaic systems
- Tez No: 180254
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bir fotovoltaik sistemin izlenmesi ve başarımının incelenmesi için sisteme aitelektriksel ve meteorolojik verilerin ölçülmesi ve yedeklenmesi gerekmektedir. Butezde, fotovoltaik sistem verilerinin gerçek zamanlı olarak ağ üzerinden bir merkezdetoplanabilmesi ve izlenebilmesi için bir prototip sistem tasarımı ve uygulamasıgerçekleştirilmiştir. Tasarlanan sistemde ölçümler MODBUS, 1-Kablo ve seri çevreselara yüz (SÇA) gibi farklı iletişim protokolleri kullanarak sorgulama yapanalgılayıcı/dönüştürücü ve cihazlar yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Fotovoltaik sistemdeölçülen büyüklükler veri güvenliği dikkate alınarak bir mikro denetleyici tabanlıelektronik devre aracılığı ile denetleyici alan ağı (DAA) protokolü ve fiziksel yapısıüzerinden bir merkez bilgisayara iletilmektedir. Sonuçlar, farklı iletişim protokollerikullanarak gerçekleştirilen ölçümlerde verilerin DAA ile güvenli bir şekildeiletilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
n a photovoltaic system, the measurement and storage of electrical andmeteorological data are needed to monitor and evaluate the system performance. In thisthesis, a prototype system has been designed and implemented to collect and monitorphotovoltaic system data in real time over a network and to store the data in a server. Inthe system, measurements are done by sensors, transducers and measurement units thatuse different communication protocols such as MODBUS, 1-WIRE and SPI. Then, themeasured quantities in photovoltaic system are transferred to the server by amicrocontroller based electronic circuit using controller area network (CAN) to preventdata collision. Results show that the data obtained from measurements using differentcommunication protocols for data transmission can be transferred without data collisionby use of CAN.