İzmir (Bornova) mevkiinde (38 derece 28'N) alınan güneş enerjisi ile fotovoltaik dönüşümlü pompalama yoluyla elde edilen potansiyel enerji arasındaki ilişkilerin arttırılması
  1. Tez No: 6554
  2. Yazar: İSMAİL ARSEL
  3. Danışmanlar: DR. METİN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Güneş Enerjisi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
KISA ÖZET Bu çalışmada deneme sisteminden elde edilen verilerle, anlık saatlik ve günlük olarak, panele gelen toplam ışınım ile çekilen su arasında ilişki kuruldu. Günlük ilişkiden sağlanan eşitlikle, günlük toplam ışınım ortalamalarından, çekilebilecek su miktarları hesaplandı. Hesaplanan değerler ile seçilen bit kilerin ( Pamuk, mısır, bağ) 1 dekarı için gerekli su miktarları arasında mukayese yapıldı ve her bitki için havuz hacimleri hesaplandı. Yakıtla çalışan motor-pompa sistemiyle, güneş enerjili sistem arasında mukayese yapıldı. ABSTRACT In this investigation j t he relation between the incoming solar energy on the PV panel (371 Wp) and the water output of a given solar submersible pumping system is developed. The results are presented in form o-P Instantaneous, hourly and daily mean^rapha and the equations describing those relations are de-Pined by means o-P regression formula according to the water quantity needed for different typical agricultural pro ducts of the Aegean Region (Cotton, corn and grape), the volume of the water storage in connection with the solar pumping system given has been calculated, using the results of the above mentioned formula.
Özet (Çeviri)