Köprülü kavşakların çevresel trafik gürültü seviyelerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of grade separation to the enviromental traffic noise
  1. Tez No: 180297
  2. Yazar: GÜLDEN ENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN SALAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Gürültü son yıllarda fazlaca rahatsızlığa neden olan çevreselproblemlerin başında gelmektedir. Gürültü kirliliğinin önemli birbölümü, karayolu ulaşımı kaynaklı gürültüdür. Bu çalışmada, köprülükavşak yapımı gibi trafik düzenlemelerinin trafik gürültüsüne olanetkileri incelenmiştir. Bunun için, Ankara'da köprülü kavşak yapılacakolan iki kavşak belirlenmiştir. Köprülü kavşak yapımından önce vesonra detaylı gürültü ölçümü ve bu kavşakların CNM 5.0 (CommunityNoise Model) bilgisayar yazılımı yardımıyla modellemesi yapılmıştır.Modellerin gerçek hayatla olan ilişkisinin ve bu modellerin doğruluğutespit edildikten sonra gelecekte oluşabilecek gürültü seviyesininbelirlenmesinde, trafikteki araç sayısının iki katına çıkacağı tahminedilerek teorik modellemeler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarkarşılaştırılarak, köprülü kavşakların trafik gürültüsüne olan etkileriaraştırılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, noice is one of the most important environmental problemsin the world. Major part of this noice pollution comes from the roadtraffic. In this study, effects of traffic arrangements -such asconstruction of grade separations- on the environmental traffic noisewere examined. In order to do this, two junctions in Ankara which wereplanned to be replaced with grade separations were chosen for thisstudy. Noise measurement were performed before and after theconstruction of the grade separations and the Community Noise Model(CNM 5.0) was used to model the junctions. After testing the noiselevels of models by comparing them with the measured traffic noiselevels, future traffic noise level predictions were performed byassuming that the number of vehicles would be doubled. By comparingthe measured results, effects of grade separations on environmentaltraffic noise were determined and the results were presented.