Tek duvarlı (8,0) zig-zag karbon nano tüpten bor-nitrür nano tüp sentezlenmesi
Synthesis of boron-nitride nano tube from single-walled (8,0) zig-zag carbon nano tube
  1. Tez No: 180298
  2. Yazar: ULVİ ÖGE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde 64 atomlu (8,0) zig-zag karbon nano tüp' ten bor-nitrür nano tüpsentezlenmesinde olası (8,0) zig-zag C64-(x+y)BxNy nano tüp yapılarının; minimumenerji geometrisi, enerji bant yapısı ve elektron durum yoğunluğu gibiözellikleri ve (8,0) zig-zag ve (5,5) sandalye BN nano tüplerin H atomu ileetkileşmeleri incelenmiştir. Bütün hesaplamalar CASTEP paket programında480 eV kesilim enerjisinde Ultrasoft sözde potansiyel kullanılarak GGA-PW91değiş-tokuş korelasyon fonksiyonu ile ab-initio olarak gerçekleştirilmiştir.Bununla birlikte, KNT' nin iletkenliği (8,0) ve (5,5) nano tüpler için testedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, synthesis of the probable boron-nitrid nano tubes from (8,0) zig-zag C64-(x+y)BxNy carbon nano tubes which contains 64 atoms; geometryoptimization, band structure, density of states properties and (8,0) zig-zag and(5,5) armchair nano tubes interactions with hydrogen atoms have investigatedusing ab-initio method by CASTEP program package. In all computations (8,0)zig-zag and (5,5) armchair nano tubes have studied at 480 (eV) cutoff energy forthe geometry optimizations, energy band structures and density of states andused Ultrasoft pseudopotantial and GGA-PW91 exchange-correlation energy.Nevertheless, CNT?s conductivities have been tested for (8,0) and (5,5) carbonnano tubes.