Kentsel dönüşümde yeni politika, yasa ve eğilimlerin değerlendirilmesi, 'Kuzey Ankara girişi(protokol yolu) kentsel dönüşüm projesi'
Evaluating new politics, laws and trends in urban regeneration 'North Ankara entrance (protokol road)urban regeneration project'
  1. Tez No: 180317
  2. Yazar: ESRA KÜTÜK İNCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM GÜZEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Ekonomik, sosyal ve politik değişim süreci kentlerdeki yaşamı sürekli olaraketkilemektedir. Değişen kent dinamikleri içinde kent planlamanın da yenidendeğerlendirilmesi ihtiyacı doğmuştur. Kentsel yenileme Birinci DünyaSavaşı'nın ardından kent planlamanın gündeminde yer almaya başlamıştır.Fakat zaman içersinde amaçları, organizasyon ve yönetim modelleri değişimeuğramıştır. Günümüzde ise, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin büyüyenkentleri içinde kalan alanlar yeni mekânsal dağılımlar sonucu bir yenilemesüreci ile yüz yüze kalmaktadır. Bu durum kentsel yenilemeyi yerelyönetimlerin ve planlamanın en önemli problemlerinden birisi halinegetirmektedir. Bu tezin amacı ekonomik, sosyal kültürel, teknolojik vemekânsal bakış açıları çerçevesinde, kentlerde yaşanan dönüşüm süreçleriniinceleyerek kentlerin ve kentli nüfusun yeni talep ve ihtiyaçlarını karşılamayayönelik, Türk planlama pratiğinde yeni bir kavram olan dönüşümü anlamak,kentsel yenileme projelerinin dinamiklerini araştırmak ve Kuzey Ankara GirişiKentsel Dönüşüm Projesi'ne yönelik öneriler sunmaktır. Bunugerçekleştirebilmek için Ankara özelinde farklı dönüşüm projeleriincelenmiştir. Tez araştırmasında kullanılan yöntem; literatür, internetaraştırmalarından, proje alanında yaşayan gecekondu nüfusu ile yapılan deringörüşmelerden ve geçmiş deneyimlere temellendirilmiş yorumlamalardanoluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The changes in economic, social and political conditions affect the urban lifecontinuously. Because of changing urban dynamics, urban planning have had toreevaluate their professional approach. After the First World War, the conceptof urban renewal was first considered by urban planning agenda. But, the aims,organization and management models have changed by the time. Today theparts of the cities, both in developed and developing countries have to faced therenewal process as a result of spatial organizations. Therefore, urban renewalhas become one of the most important problems of the local authorities andplanning. The aim of this thesis is to understand urban regeneration issues, anew concept in Turkish planning literature, to search the dynamics of urbanrenewal project as a tool for creating urban renewal policies, by means ofinvestigating changes and transformation processes realized in urban centersand to propose suggestions for a region of the North Ankara, from economical,social, cultural, technological as well as spatial points of view. In order to dothat, beside a detailed focus on North Ankara Entrance UrbanRegenerationProject, urban regeneration examples from Ankara wereexamined. The methodology used in the thesis research is composed ofliterature, internet surveys, deep interview with project population andinterpretations based on past experiences.