Gözenekli malzemelerin soğuma eğrilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental analys of cooling curves of porous metals
- Tez No: 180319
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ERCAN ATAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Su verme (quenching) işlemi, metallerin sertlik değerlerini artırıp, aşınmadayanımını yükseltmek amacıyla uygulanan ısıl işlemdir. Bu işlemde, metallererime sıcaklıklarının altındaki sıcaklıklara kadar ısıtılır ve hızlı bir şekilde birsoğutucu akışkan içerisinde soğutulur. Hızlı soğutma sonucunda, metallerdesert bir yapı elde edilir. Bu çalışmada, Toz Metalürjisi (T/M) ile üretilmişgözenekli alüminyum, bakır, bronz, demir ve paslanmaz çelik silindirlerin su ilesoğutulması işlemi incelenmiştir. Farklı gözenek değerlerine sahip silindirlerinbelirlenen noktaları için sıcaklığın zamanla değişimini veren soğuma eğrilerideneysel yöntem kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, literatürdebu konuda daha önceden yapılan sayısal ve analitik çalışmaların sonuçları ilekarşılaştırılmıştır. Deneysel çalışmada, gözenek geometrileri, silindirlerinyoğunluk dağılımları ve deneylerin yapılması sürecinde ısıl kayıplar ihmaledilmiştir.
Özet (Çeviri)
The quenching process is a heat treatment and it increases the hardness of themetals. With this process, metals are heated to high temperatures under theirmelting points. Then, they were rapidly cooled in the quenchant. At the end ofthis treatment, the strength of the metals increased. In this study, the water-cooling process of porous aluminium, copper, bronze, iron and stainless steelcylinders produced with Powder Metallurgy (P/M) was investigated. For thepoints on the cylinders at different porosity, cooling curves which include thechange of temperature with the time were obtained by the experimentalmethod. The results were compared with the results of the numerical andanalytical studies given in the literature. Effect of porosity geometries, densityvariations of the metals and heat loses are neglected in the experimentalmethod.