Gözenekli malzemelerde soğuma eğrilerinin sayısal yöntemle elde edilmesi
Numerical analysis of cooling curves pf porous materials
  1. Tez No: 166111
  2. Yazar: KAYIHAN İLTER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN ATAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
GÖZENEKLİ MALZEMELERDE SOĞUMA EĞRİLERİNİN SAYISAL YÖNTEMLE ELDE EDİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Kayıhan İlter YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2005 ÖZET Su verme (quenching) işlemi metallere mekanik özellikler kazandırmak amacıyla uygulanır. Metal önce fırında yüksek bir sıcaklığa kadar ısıtılıp aniden bir soğutucu akışkan (quenchant) ile temas ettirilerek soğumaya bırakılır. Bu akışkan oda sıcaklığında su, yağ veya zorlanmış hava olabilir. Bu çalışmada, su ile soğutulan alüminyum, bakır, demir ve düşük karbonlu çelik malzemelerinin soğuma esnasında girdiği ısıl reaksiyonlar incelenmiş, sıcaklık değişimleri sayısal yöntemlerle hesaplanmıştır. Bu bağlamda hazırlanan bir FORTRAN programına malzemelerin fiziksel özellikleri girilerek, soğuma eğrileri elde.edilmiştir. Programda numunelerin kontrol elemanlarına ayrılarak oluşturulduğu kafes yapısı kullanılarak iki boyutlu silindirik koordinatlarda sayısal yöntemler kullanılarak sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmada % 20, 15, 10, 5 ve 2,5 gözeneklilik değerlerine sahip numunelerin soğuma eğrileri elde edilmiştir. Bilim Kodu : 931 Anahtar Kelimeler : Gözenekli malzeme, soğuma eğrileri, su verme Sayfa Adedi : 94 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ö. Ercan ATAER
Özet (Çeviri)
NUMERICAL ANALYSIS OF COOLING CURVES OF POROUS MATERIALS (M.Sc.Thesis) Kayıhan Üter YILMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2005 ABSTRACT Quenching process is applied on metals to give mechanical features. First of all metal is heated up to a high temperature in the furnace and let cooling by touching a cooler fluid (quenchant) suddenly. This fluid may be water at the room temperature, oil and forced air. In this study, thermal reactions that occured aluminium, copper, iron and plain steel materials which be cooled by water during cooling have been observed, temperature changes have been calculated by numerical methods. The cooling curves have been obtained, thereby entering the physical properties of the materials to the FORTRAN programme. The results have been obtained by using the numerical methods in two dimensional cylindirical coordinates by using the grid system which has been created by dividing to control elements in the programme. In this study, the cooling curves of the specimens which have value of porosity % 20, 15, 10, 5 and 2,5 have been obtained. Science Code : 931 Key Words : Porous materials, cooling curves, quenching Page Number : 94 Adviser : Prof. Dr. O. Ercan ATAER