Cedrus Libani A. rich (Lübnan sediri) polen özellikleri
Cedrus Libani A. rich (cedar) pollen characteristics
  1. Tez No: 180325
  2. Yazar: BELMA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN VURDU, PROF.DR. SEVİL PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada 2004 ve 2006 yılları arasında Eskişehir 117 nolu ulusal kayıtnumaralı Sedir tohum bahçesinden 4 klon (11342, 11344, 11345, 11351) vebahçe yakınındaki yaşlı bir sedir ağacından toplanan erkek çiçeklerden eldeedilen polenlerin çimlenme özellikleri ve polen tüp gelişimi, besin ortamı,sıcaklık ve inkübe süreleri belirlenmiştir. Polen çimlendirmeleri, Brewbaker veKwack, MS ve %2 agar + %5 sükroz besin ortamlarında yapılmıştır.Brewbaker ve Kwack besin ortamında çimlenmenin çok az olması nedeniyle,çalışmaya MS ortamında devam edilmiştir. Ortam karşılaştırması yapabilmekamacıyla da 11342 nolu klonda ayrıca, %2 agar + %5 sükroz besin ortamındaçimlendirme yapılmıştır. MS ve %2 agar + %5 sükroz besin ortamlarında+33 0C sıcaklık, karanlık ortam ve 3 günlük inkübe süresi kullanılmıştır.2005 yılı polen örneklerinde MS besin ortamındaki çimlenme yüzdesi, 11342nolu klonda %84,77, 11344 nolu klonda %81,23, 11345 nolu klonda %57,69 vekontrol ağaçta %78,78 iken, 11351 klon'da %40,52 bulunmuştur. 2004 yılında11351 nolu klondan alınan ve +3 0C 13 ay saklanmış polenlerin MS besinortamındaki çimlenme yüzdesi ise %49,95 olarak bulunmuştur.11351 nolu klonun 2005 yılı örneklerinden oda ortamına bırakılan polenlerinMS besin ortamında yapılan çimlendirmelerine göre 30'uncu günde %33,88,195'inci günde %24,22 çimlenmesinin olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, %2 agar +%5 sükrozlu besin ortamında +33 0C, karanlık ortam ve üç günlük inkübesüresi sonunda 11342 nolu klonda %76,30 çimlenme tespit edilmiştir.11351 nolu klonun 2004 yılında toplanan 13 ay +3 0C'de saklanan polenlerinçimlenmenin üçüncü gününde ortalama 545 µm, aynı klonun 2005 yılıpolenlerinde ise çimlenmenin üçüncü gününde ortalama 434 µm polen tüpüuzattıkları ölçülmüştür.11351 nolu klonun 2005 yılı polen örneklerinde, polen tüpü uzunlukdeğerlerinin (434 µm) ve çimlenme yüzdelerinin (% 40,52) 2004 yılına göre dahadüşük olması (545 µm - %49,95) 2005 yılının zayıf tohum yılı olmasındankaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the characteristics of germination, pollen tube development,nutritional environment, temperature and incubation periods of the pollencollected from cedar seed yard 4 clone on Eskişehir road with national recordnumber 114 and from an old cedar tree near the yard between the years 2004and 2006. Pollen germinations have been carried out in the nutritionalenvironments of Brewbaker and Kwack, MS and %2 agar + %5 sukrose+33 0C, dark environment and 3-day incubation period have been used at MSand %2 agar + %5 sukrose nutritional environments.Among the pollen specimens of 2005, while the germination percentages were%84,77 at the clone numbered 11342, % 81,23 at the clone numbered 11344, %57,69 at the clone numbered 11345 and %78,78 at control tree, it was found tobe % 40,52 at the clone numbered 11351.It was also found to be %49,95 for the pollens at the clone numbered 11351 ofthe year 2004 and kept at +3 0C for three months. It was observed that, thegermination was %33,88 on the 30th day and %24,22 on the 195th day fort hepollens of the year 2005 from the clone numbered 11351 and kept at roomtemperature. In addition, the germination was found to be %76,30 at the clonenumbered 11342 in %2 agar + %5 nutritional environment with sukrose, at+33 0C, in darkness with three-day incubation period.It was detected that the pollens of the year 2004 at the clone numbered 11351which were kept at +3 0C for 13 months extended pollen tubes 545 µm onaverage at the end of the third day, whereas those of the year 2005 of the sameclone extended pollen tubes 434 µm at the end of the third day.In the pollen samples of the year 2005 at the clone numbered 11351, lowermeasurements of the pollen tubes (434 µm) and germination percentages(% 40,52) of the year 2005 when compared to the year 2004 was attributed tothe fact that the year 2005 was a year of weak seeds.