Web tabanlı teknoloji eğitimi
Web based technology education
  1. Tez No: 180324
  2. Yazar: İRFAN KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Web Tabanlı Eğitim (WTE), eğitimin zaman ve mekândan bağımsız olarakyürütüldüğü; bilgisayarın bir araştırma ve iletişim amacıyla, öğretim ve sunumaracı olarak kullanıldığı eğitim modeli olarak tanımlanabilir. Teknoloji Eğitimiise; lköğretimde teknoloji eğitimi temel üretim süreçlerinin ve becerilerinkazandırılmasını amaçlamaktadır. Özellikle bir meslek veya teknik eğitim değil,örgün eğitimin vazgeçilmez bir parçasıdır. Kazandırdığı bilgilerle öğrencileribir üst öğrenime veya iş hayatına hazırlar. Teknoloji eğitimi ile öğrencininbirçok teknik alanı tanımasına ve genel bir teknolojik kültür oluşturmasınayardımcı olunmaktadır. Böylece bu eğitimden geçen bireyler; karşılaştıklarıbirçok problemi çözme, yeniden yapma, doğadaki enerji kaynaklarınıkullanarak çevresini şekillendirme ve yeniden düzenleme gücüne sahipolmaktadırlar. Bu bağlamda ülkemizdeki eğitim koşulları da göz önünealındığında Teknoloji Eğitiminde yaşanan zorluklar bulunmaktadır. Buçerçevede Web Tabanlı Eğitim'den faydalanmanın etkilerinin araştırılmasınınönemli olduğu söylenebilir. Bu çalışma ile Web Tabanlı Eğitim ile TeknolojiEğitim'inin uygulanabilirliğine yönelik değerlendirmeler yapılmış ve bu amaçlıbir web platformu geliştirilmiştir. Bu çalışma için örnek bir modül dizaynedilerek bu çerçeve de yapılacak çalışmaların genel kriter özelliklerine yöneliköneriler getirilmeye çalışılmıştır.Teknoloji Eğitimi'nde sınıf ortamında yapılması güç ve tehlikeli olanuygulamaların bilgisayar ve internet tabanlı materyallerle desteklenmesiöğrencilerin öğrenme süreçlerinin daha verimli olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Web Based Education (WTE), can be described as an education model whichcomputer is used as an educational and presenting tool for communicationaland research related purposes. Technology Education aims gaining of primaryabilities and knowledge of main production periods of technology in primaryschools. Technology Education is not a profession or a technical education, it isa necessary part of education. It prepares students to a higher level of educationand professional life. It helps students to recognize several technical areas andgain a general technology knowledge. Individuals having this education have theabilities of problem solving, recreation and changing the environment by usingthe energy resources in nature. Considering the educational conditions in ourcountry, there are difficulties in giving Technology Education. The advantagesof Web Based Education must be evaluated in order to overcome thesedifficulties. In this study giving Technology Education with a Web BasedEducation Model is analysed and with this purpose a web platform is developed.An example module is designed and suggestions related with general criterias ofthis issue is made.The applications that are hard to do in classroom can be made easily in anenvironment supported with computer and internet-based materials and abetter teaching environment is presented to students.