Lymantria dispar (Lepidoptera : Lymantriidae)'in larva ve prepupa evrelerinde hemositlerin ışık mikroskobunda incelenmesi
The light microscopic investigation of haemocytes in larval and prepupal stages of Lymantria dispar (Lepidoptera : Lymantriidae)
- Tez No: 180326
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİYE SULUDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Lepidoptera takımına ait Lymantriidae familyasından bir tür olanLymantria dispar' ın 3. 4. ve 5. larval evrelerinin ve prepupa evresinde hemolenfdekihemositlerin morfolojik yapıları ışık mikroskobu aracılığıyla incelenerek, tanımlarıyapıldı. Bu evrelerde L.dispar' ın hemolenfinde ışık mikroskobuyla morfolojik olarakfarklı beş tip hemosit tespit edildi. Bu hücreler prohemositler, granülositler,plazmatositler, önositoidler ve sferül hücreler olarak belirlendi. Elde edilen sonuçlaragöre L. dispar' ın larva evrelerinde ve prepupa evresinde bulunan hemositler, diğertürlerin larva evrelerinde ve prepupa evresinde bulunan hemositlerle karşılaştırıldı.Yapılardaki farklılıklar ve benzerlikler göz önüne alınarak hemositlerin yapısal vefonksiyonel önemleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, Lymantria dispar (Lepidoptera: Lymantriidae) larval and prepupalhaemocytes were studied. L. dispar? s larval and prepupal haemocytes of morphologywere studied under the light microscope and were find their definitions. In theseperiods, five different haemocytes were proved in L. dispar? s blood. These haemocytesare; prohemocytes, granulocytes, plazmatocyets, oenocytoides andspherulocytes.According to results of our hands L. dispar? s larvae and prepupahemocytes of periods were compared with other species? s larvae and prepupa. In theirstructures were evaluated that which were different or smilar.